3. Германия стовари тежък ботуш върху "трите лъва" - 4:1 (видео)

Германия стовари тежък ботуш върху "трите лъва" - 4:1 (видео)

Англия претърпя най-тежката си загуба на Мондиал, уругвайски рефер не зачете очеваден гол на британците.

Германия стовари тежък ботуш върху "трите лъва" - 4:1  (видео)

Пред погледа на целия свят Германия и Англия поднесоха едно от най-големите футболни празненства за годината. Германия изхвърли Англия на осминафиналите на Световното първенство по футбол в ЮАР след впечатляващата победа с 4:1. Поражението на „трите лъва” е най-тежкото в историята на паметното единоборство между двете страни, а също така най-тежко за Англия на световни първенства.

Мачовете между двете страни винаги са предлагали по много от всичко и днешният не направи изключение. Голове, пропуски, греди и скандални отсъждания изпълниха 90-те крайно интересни минути на бойното поле, в което се превърна стадион „Фрий Стейт” в Блумфонтейн.

Месут Йозил даде тон за предстоящото да се случи на стадион „Фрий Стейт” в Блумфонтейн. Първата потенциална голова възможност се откри пред младока в петата минута. Изневиделица той изскочи лице в лице с Дейвид Джеймс, но „благородно” реши да шутира право във вратаря на „трите лъва”.

Следващите минути на срещата предложиха на футболните фенове по света малко по отношение на атрактивността в играта. Двата отбора играеха компактно, ограничавайки до минимум излишните си действия, а с това и нежелания риск. Всичко това се промени в 20-ата минута, когато Мирослав Клозе отприщи истинска експлозия на попадения, голови положения, фрапантни пропуски и две абсурдни съдийски отсъждания, които бяха запечатани в историята на световните финали.

Ветеранът на върха на атаката на германците Клозе откри резултата след 20 минути игра. Вратарят Мануел Нойер се превърна в необичаен асистент на голмайстора, изпращайки извеждащ пас към тарана през почти целия терен. Матю Ъпсън изпуска Клозе в критичния момент и въпреки физическите прийоми, които бяха положени срещу нападателя той успя да пусне топката покрай Дейвид Джеймс за 1:0. Клозе се разписа за 50-и път в 99-я си мач с националната фланелка. Голът даде силен тласък на немския тим и маншафтът продължи да притиска стъписаните англичани.

Натискът даде резултат и отново Клозе застана пред гола, но Дейвид Джеймс го лиши от златната възможност. Мюлер изведе колегата си в предни позиции, но стражът успя да парира с крак и неутрализира опасността. Англия показваше незавидно малко и логично невниманието на защитата на „трите лъва” бе наказана от Лукас Подолски. С прехвърлящ пас Клозе намери Мюлер в дясната половина на терена. Нападателят на Байерн продължи рейда си към наказателното поле, а след това продължи към Полди вляво. Любимецът на немската публика пое топката малко дълго, но все пак направи достатъчно да прокара кълбото между краката на Джеймс от малък ъгъл за 2:0.

Постепенно ударното темпо постихна, но повърхностното спокойствие в немския лагер бе нарушено от ветерана в защитата на Англия Матю Ъпсън. Защитникът върна един гол в 37-ата минута, разписвайки след центриране на капитана Стивън Джерард. Ъпсън не бе покрит от лабилната отбрана на бундестима и не срещна проблеми с изпълнението си пред Мануел Нойер.
В следващите минути прословутите с дисциплината и концентрацията си германци буквално рухнаха под мощните атаки, от които бе окрилен съставът на островитяните.

Играчите на Капело се настаниха трайно в половината на Германия и започнаха да търсят пролуки към вратата на Нойер. Такава бе открита секунди след попадението на Ъпсън от Франк Лампард. Полузащитникът стреля светкавично от границата на пеналта. Ударът му отскочи от напречната греда и топката се озова зад гол линията, а след това и в ръцете на Нойер. Всички в лагера на Англия ликуваха при ситуацията, но празничните емоции секнаха, след като съдийската бригада не зачете попадението.
Англия бе ощетена и в 31-ата минута, когато Джърмейн Дефо също тресна една от гредите на германците. Срещу нападателя обаче бе отсъдена несъществуваща засада.

След почивката късметът отново кацна на рамото на бундестима. Лампард отново подложи съперника на опасен обстрел. Халфът изпълни брилянтно пряк свободен удар от далечно разстояние и разтресе горния стълб на останалия безпомощен в ситуацията Нойер.

Германия демонстрира смъртоносна ефективност в предни позиции и в 67-ата минута възстанови преднината си от два гола. Франк Лампард се бе нагърбил с изпълнението на нов пряк свободен удар пред наказателното поле на символичните домакини. Той обаче стреля в стената, а отскочилата топка се изплъзна на Гарет Бари. Мюлер стартира с кълбото отдясно и смени фланга към Бастиян Швайнщайгер, той не срещна съпротива до наказателното поле в другия край на терена и върна жеста към Мюлер. С празно пространство пред себе си младият футболисти шутира неспасяемо към близкия ъгъл на Дейвид Джеймс за 3:1.

Три кратки минути по-късно нова опустошителна контраатака излови англичаните в неудобна позиция. Клозе пусна дълъг пас към Йозил по лявото крило. Йозил засрами Глен Джонсън със скорострелния си спринт и за пореден път навлезе безпроблемно в пеналта. Халфът след това подаде към подкрепилия го Мюлер, който с едно докосване повиши за 4:1 и прати Англия в нокдаун.
В 81-ата минута Нойер лиши англичаните и от последния им шанс за гол, след като вратарят извади по страхотен начин добре насочен удар на Стивън Джерард. Последните 10 минути очаквано протекоха при добре контролирани от германците обстоятелства.

Германия – Англия 4:1