3. Испания е първият финалист на европейското за младежи (видео)

Испания е първият финалист на европейското за младежи (видео)

„Ла Фурия Роха” се наложи с 3:1 над Беларус след продължения

Националният отбор на Испания до 21 години се класира за финала на европейското първенство за юноши, което се провежда в Дания, след като в днешния полуфинал с Беларус се наложи много трудно с 3:1 след продължения. Срещата се игра на стадион „Виборг”, а испанците чакат в битка за златото победителя от сблъсъка Швейцария – Чехия.

Двубоят премина почти изцяло под диктовката на испанците, които осъществиха контрол над играта още от самото начало. През първата част обаче, атаките на „ла фурия” не се получаваха по най-добрия начин, а за капак в 38-ата минута Варанков изведе изненадващо Беларус напред в резултата.

През втората част тимът на Испания излезе пределно мобилизиран да обърне развоя не нещата в своя полза и започна да атакува устремно още от първата минута. Играчите на Беларус обаче бяха плътно групирани в своята половина, чакайки възможностите си на контраатака.

След няколко пропуска на Мата и Адриан и невероятно напрежение, в 89-ата минута Испания съумя да изравни резултата именно чрез Адриан, който се възползва по най-добрия начин от центриране на Тиаго Алкантара .

Така двубоят влезе в продължения, в които испанците буквално прегазиха своя съперник и не му оставиха почти никакъв шанс за изява. Първо, в 105-ата минута, Адриан засече с глава центриране отляво на Хефрен, а в 113-ата самият Хефрен оформи крайното 3:1 с мощен удар с левия крак от над 20 метра.

Така Испания се класира за 5-ия си финал на европейско първенство за юноши, след тези през 1984, 1986, 1996, 1998. Това може и да стане третият успех за „ла фурия” в тази надпревара след титлите през 1986-а и 1998-а.

С класирането за финала Испания си спечели квота и за Олимпиадата в Лондон през 2012-а година, след като не се беше появявала на този форум от 2000-ата година насам.