1. Novsport
  2. Европейски футбол
  3. Испания върна закона „Бекъм”

Испания върна закона „Бекъм”

През 2004 г. испанското правителство наложи прословутата система за данъчно облагане, сдобила се с името „Законът Бекъм”. В общи линии корекциите в данъчната система въведоха привилегия за чужденците, плащащи данъци в Испания. Според нея всеки чуждестранен работник, който прекарва повече от 183 дни в страната се счита за испански данъкоплатец, така всеки футболист в Примера и останалите първенства на страната плащаше налог от 43 процента, базиран на брутния им доход. След промените налогът падна до 24 процента

Испания върна закона „Бекъм”

През 2004 г. испанското правителство наложи прословутата система за данъчно облагане, сдобила се с името „Законът Бекъм”. В общи линии корекциите в данъчната система въведоха привилегия за чужденците, плащащи данъци в Испания. Според нея всеки чуждестранен работник, който прекарва повече от 183 дни в страната се счита за испански данъкоплатец, така всеки футболист в Примера и останалите първенства на страната плащаше налог от 43 процента, базиран на брутния им доход. След промените налогът падна до 24 процента.

 

В продължение на последните пет години в испанската общественост растеше недоволството от несправедливото данъчно облагане спрямо испанските граждани. Правителството отмени промените в закона, но попадна пред заплахите на Испанската футболна лига, от която заплашиха, че ще обявят стачка. Клубовете се оплакаха, че няма да бъдат способни да покрият разликата във възнагражденията на играчите си при текущото ниво от 43 процента. По непотвърдени данни загубите на отборите за една година щели да достигнат ниво от 100 милиона евро.
 
Така от 1 януари 2010 г. законът ще функционира отново, но с лека поправка. Налогът от 24 процента ще бъде валиден за хора с доход от 7,2 милиона евро на година, или 600 хиляди на месец. По тази причина Испания ще продължи да бъде конкурентна дестинация за чуждестранни футболисти, а отборите ще разполагат с едно малко предимство пред останалите си континентални конкуренти.
 
В общи линии на този етап законът ще бъде валиден за не повече от петима футболисти – Кристиано Роналдо, Лионел Меси, Златан Ибрахимович, Кака и Тиери Анри, които заработват повече от 600 хиляди евро на месец. Повторната промяна прави испанските отбори по-конкурентоспосбни в сравнение с английските, където налозите върху заплатите за средните нива в Премиершип е в размер на 50 процента. Средната заплата във Висшата лига за миналия сезон бе 1,8 милиона лири, като общият размер на възнагражденията надхвърли 1 милиард лири.
 
Законът носи името на именития футболист Дейвид Бекъм, защото той бе една от първите световноизвестни фигури, възползвали се от облекчението.
В Турция за Мъри: Кошмарът за грандовете със своя философия за футбол

„Гьозтепе играе футбол, независимо от съперника“, пишат медиите и хвалят Станимир Стоилов

Барселона не се отказва от Рафаел Леао

Голямата звезда на Милан ще струва поне 70 милиона

Гари Невил: Манчестър Сити върви стремглаво надолу

Бившият защитник на Манчестър Юнайтед коментира кризата при "гражданите"

Греъм Потър и Лампард са свързвани с Лестър

Стив Купър беше уволнен след загубата от Челси и "лисиците" търсят нов мениджър

Георги Кабаков ще свири Селтик - Брюж в Шампионската лига

Най-добрият български рефер получи втори наряд в турнира този сезон

Победата на Стоилов и Гьозтепе може да уволни треньора на Бешикташ?

Джовани ван Бронкхорст е близо до уволнение след обрата до 2:4

Алесандро Дел Пиеро обмисля да стане президент на италианския футбол

Легендата на Ювентус може да участва в изборите на 3 февруари 2025 година

Ван Нистелрой става треньор във Втора Бундеслига

Хамбургер е проявил интерес към нидерландеца

Красимир Балъков получи огромно признание от феновете на Спортинг

Той получи специална награда за приноса му към клоба