3. Луис Суарес се подигра с Давид Луис и почти класира Барселона на полуфиналите в Шампионската лига (ВИДЕО)

ПСЖ бе споходен от нещастие и допусна първа домакинска загуба от 33 мача насам в Европа

Барселона е с крак и половина на полуфиналите в Шампионската лига след убедителна победа 3:1 като гост на ПСЖ насред Париж в първия четвъртфинал. Два самостоятелно изработени гола на Луис Суарес, който направи за смях резервата Давид Луис, и един на Неймар дадоха повече от комфортна преднина на каталунците преди реванша на „Ноу Камп”. Грегъри Ван дер Вийл запази минимален шанс на парижани с гол в 82-ата минута. УЕФА обаче прецени, че попадението трябва да бъде записано като автогол на Матийо, у когото рикошира топката. Големите грешници за ПСЖ бяха защитникът Луис и нападателят Кавани.

Барселона изцяло доминираше в двубоя на „Парк де Пренс”. През първото полувреме Меси удари греда преди да асистира за гола на Неймар, с който резултатът бе открит. Веднага след това капитанът на ПСЖ Тиаго Силва получи разтежение и на терена влезе изненадващата резерва Давид Луис. Феноменален рейд на Луис Суарес, подплатен с успешен завършек, на практика реши мача в 67-ата минута. Нова солова акция на Суарес и втора прокарана топка между краката на Луис сякаш окончателно уби всякаква интрига в двубоя като цяло. Но рикоширал удар на Ван дер Вийл запази някаква интрига за реванша на „Ноу Камп” идния вторник.

Два големи пропуска за ПСЖ направи Едисон Кавани, който водеше атаката в отсъствието на Златан Ибрахимович.

По този начин френският тим допусна първа домакинска загуба след 33 мача без такава в Европа.

Лоран Блан изненадващо остави защитника Давид Луис на пейката. Двойка централни бранители бяха Адриен Рабио и Йоан Кабай. Едисон Кавани водеше атаката. Както е известно, Златан Ибрахимович бе наказан заради червения картон срещу Челси в предишната фаза. Марко Верати също изтърпяваше наказание. Тиаго Мота е котнзуен.

В състава на Барселона Мартин Монтоя записа първи минути в турнира. Причината за това бе наказанието на Дани Алвеш. Като партньор на Жерар Пике, който записа мач №300 за каталунския клуб, излезе Хавиер Масчерано.

Първото положение бе за ПСЖ, но Пасторе не успя да уцели ниска топка и пропусна от чиста позиция да застраши вратата на Барселона в 8-ата минута. Преди това Максуел и Матюиди взаимодействаха, като последният подаде пред вратарското поле, но аржентинският национал не замахна навреме.

Барса наложи своята воля и шест минути по-късно Меси овладя подаване на Суарес и завъртя от дъгата, но топката се отби от левия страничен стълб.

Резултатът бе открит в 18-ата минута, когато Адриен Рабио изгуби топката, Меси напредна през центъра и комбинира в коридор с Неймар, който овладя в наказателното поле и с удар по тревата под плонжа на вратаря прати в далечния ъгъл – 1:0.

ПСЖ понесоха втори удар, след като капитанът им Тиаго Силва трябваше да напуска три минути по-късно. Той получи разтежение и бе заменен от Давид Луис.

Парижани можеха бързо да изравнят, когато Матюиди поде бърза атака и опита да изведе Кавани, който трябваше с един удар да поразява, но Масчерано се намеси решително и блокир завършващия шут.

Почивката дойде, след като Салваторе Сиригу спаси опит на Суарес да удвои аванса на каталунците.

Гостите също трябваше да извършват принудителна смяна. В 53-ата минута Андрес Иниеста бе изнесен на носилка, като състоянието му изглеждаше сериозно. На неговото място се появи Шави.

Барселона реши мача в 67-ата минута, когато Луис Суарес пусна топката между краката на Давид Луис, после мина като на парад между двама в наказателното поле и в близкия ъгъл направи 2:0, въпреки че Сиригу успя да докосне кълбото.

Феноменално спасяване на Тер Щеген запази суха неговата мрежа след убийствен удар на Едисон Кавани след корнер две минути по-късно.  Това може би беше най-чистото положение за ПСЖ.

В 79-ата минута Луис Суарес за втори път прокара топката между краката на Давид Луис, оставайки сам срещу вратаря, и с кинжален удар в горния ъгъл уругваецът изглежда направи и безсмислен реванша.

Но ПСЖ върна интригата и то в най-подходящия момент – 9 минути преди края. Диагонален удар на Грегъри ван дер Вийл след корнер рикошира в Матийо и направи безпомощен Тер Щееген.

Домакините се хвърлиха. В 89-ата минута Кавани пропусна да направи интересен реванша, като можеше да вкара на добавка, но Матийо блокира решително.