3. Манчестър Юнайтед спечели трофея „Карлинг Къп”

Манчестър Юнайтед спечели трофея „Карлинг Къп”

Манчестър Юнайтед спечели трофея „Карлинг Къп” за сезон 2008/2009. „Червените дяволи” надделяха над Тотнъм във финала на 49-ото издание в надпреварата след изпълнение на дузпи.

Манчестър Юнайтед спечели трофея „Карлинг Къп” за сезон 2008/2009. „Червените дяволи” надделяха над Тотнъм във финала на 49-ото издание в надпреварата след изпълнение на дузпи. Двата тима не успяха да си отбележат 120 минути гол, а при дузпите на стадион „Уембли” Юнайтед се наложи с резултат 4:1. Тимът на Сър Алекс Фъргюсън печели за 3-и път в историята си Купата на Лигата. Капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов не бе в групата за мача, но изгледа сблъсъка от трибуните на „Уембли”.

„Червените дяволи” започнаха по-активно срещата, като две добри положения се откриха пред Кристиано Роналдо. Носителят на „Златната топка” първо стреля в аут от пряк свободен удар, а след това шутът му бе спасен без проблеми от Еурелио Гомеш. В 13-ата минута Дарън Гибсън отправи страхотен удар, който мина на сантиметри над напречната греда на Гомеш. Първата добра атака на „шпорите” дойде в 17-ата минута след отличен пробив на Арън Ленън, но Рио Фърдинанд бе на своето място и се намеси отлично миг преди Роман Павлюченко да отправи топката в опразнената мрежа. До края на първото полувреме играта бе съсредоточена в средата на терена, като нямаше добри голови положения и пред двете врати. Ленън направи още няколко добри пробива по дясното крило, който не дадоха резултат и след първите 45 минути двата тима се оттеглиха при нулево равенство.

Втората част започна с натиск на Юнайтед, като Роналдо и Тевес имаха отлични възможности за откриване на резултата, като аржентинецът пропусна да порази вратата на лондонския тим от 3 метра. В 66-ата мина Роналдо бе спънат от Ледли Кинг в наказателното поле, но реферът Крис Фой показа на крилото жълт картон за симулация. В 71-ата минута Ленън остана непокрит в наказателното поле, но Бен Фостър реагира отлично след неговия изстрел. Последваха нови добри минути за Юнайтед, като Нани и Андерсон се опитаха да поразят вратата на Гомеш. В даденото от съдията продължение Роналдо мина като на парад между двама защитници, отправи страхотен шут, който срещна напречната греда. Така двубоят завърши 0:0 и ще се реши след продължения и евентуално дузпи.

През първото продължение не се случи нищо интересно, като само удар на Тевес с глава в 104-ата минута заслужаваше внимание.

Много добра възможност за гол се откри пред Дарън Бент в 115-ата минута на мача, но Фостер спаси неговия изстрел. Две минути преди края на мача шут на Патрис Евра мина над гредата на „шпорите”.

При дузпите Гигс, Тевес, Роналдо и Андерсон бяха точни за „червените дяволи”. Чорлука вкара за Тотнъм, докато О’Хара и Бентли направиха пропуски. Юнайтед се наложи с 4:1 и 88 217 зрители видяха как капитанът Рио Фърдинанд и неговите съотборници вдигнаха трофея "Карлинг Къп".

Манчестър Юнайтед – Тотнъм 0:0 (4:1 след дузпи)

Манчестър Юнайтед: Фостър; О’Шей (76’ Видич), Фърдинанд, Еванс, Евра; Роналдо, Скоулс, Гибсън (91’ Гигс), Нани; Тевес, Уелбек (56’ Андерсон).

Тотнъм: Гомес; Чорлука, Кинг, Доусън, Асу-Екото; Ленън (102’ Бентли), Джинас (99’ Бейл), Зокора, Модрич; Павлюченко (65’ О’Хара), Бент.

Жълти картони: Роналдо, О’Шей, Скоулс (Манчестър Юнайтед)
Стадион: „Уембли”, Лондон, 88 217 зрители
Съдия: Крис Фой