1. Novsport
  2. Европейски футбол
  3. "Меренгес", "кулес", "топчии", "дюшекчии"... откъде идват прякорите?

"Меренгес", "кулес", "топчии", "дюшекчии"... откъде идват прякорите?

Вижте интересните истории, които се крият зад прякорите на 16-те отбора в елиминациите на Шампионска лига

"Меренгес", "кулес", "топчии", "дюшекчии"... откъде идват прякорите?

Шампионска лига се завръща с първите битки в осминафиналите на турнира през следващата седмица. 16 отбора достигнаха до тази фаза, като сред тях са „топчии”, „дюшекчии”, „задници”, „орли”, „лисици” и „дракони”.

УЕФА прави кратък обзор откъде идва всеки прякор на участниците в елиминационната фаза:

Арсенал – „Артилеристите”, „Топчиите”
Арсенал е основан през 1886 година от група работници в оръжейния завод „Улуич Арсенал”. Улуич е район в югоизточен Лондон, известен с производството на оръжия. От там идва името Арсенал и оръдието на емблемата.

Атлетико Мадрид – „Дюшекчиите”
В периода след гражданската война в Испания матраците в страната се произвеждали само в една разцветка – с бели и червени линии заради по-евтината цена. Атлетико зарязва своите екипи в синьо и бяло, за да играе с червено и бяло и моментално получава прякора „дюшекчиите”.

Барселона – „блаугранас”, „кулес”
„Блаугранас” идва от цветовете на фланелките – синьо и червено, но „куле” има по-интересен произход. Всички фенове на Барса казват „Аз съм куле”. Историята идва от там, че на стария стадиона на Барселона винаги имало прекалено много публика и нямало места за всички. Затова феновете на Барса се катерели по стените и всички минувачи долу под стадиона виждали само задниците им високо по стената. От там идва този прякор „куле” /задник/

Байерн – „Червените”
Шест години след основаването си през 1900 година Байерн се свързва с отбора на Мюнхнер Шпортклуб с искане да ползва техния терен и съоръжения. Има само едно условие – Байерн да замени черните си шорти с червени. Оттогава Байерн са „червените”

Бенфика – „Орлите”
Още от формирането на Бенфика през 1904 година орелът на емблемата е символ на независимост, власт и чест. В момента клубът разполага с два орела – единият е Витория /Победа/, а другият Глория /Слава/. Преди домакинските мачове един от тях винаги прави полет над стадиона и каца върху клубното лого.

Борусия Дортмунд – „Жълто-черните”
Дортмунд едно време носели червено, бяло и синьо, но през 1913 година бъдещият президент на клуба Аугуст Бюсе настоява екипите да са в жълто и черно. Това са цветовете на Британия, отбор, който се обединява с Дортмунд няколко години по-рано. Тогава за кратко Борусия си печели прякора „лимоните”

Ювентус – „Старата госпожа”
Има полемики откъде идва този прякор, но най-популярното обяснение е, че семейство Аниели, което купува клуба през 20-те години на миналия век иска Ювентус да се свързва с мъдрост и зрялост, затова избират шика на една „Старата госпожа” /
Vecchia Signora/

Лестър – „Лисиците”
Районът на Лестър е известен с лова на лисици, който вече почти изцяло е забранен във Великобритания. Клубът получава прякора „лисиците” през 20-те години на
XX век. Играчите излизат на терена под мотото „Лисиците никога не се предават”.

Леверкузен – „Фирмения клуб”
Леверкузен започва като клуб на фармацевтичния гигант Байер. Клубът е основан през 1904 година с петиция, подписана от 170 работници на Байер. Затова се нарича „Фирмения клуб”

Манчестър Сити – „Гражданите”, „Небесносините”
„Гражданите” /
Citizens/ е разширено от City. Членовете на официалния фенклуб и в момента са citizens – граждани. „Небесносините” идва от цвета на фланелките.

Монако – „Червено-белите”
Прякорът идва от клубните цветове, които са взети от флага на княжество Монако. От своя страна княжеството заема червеното и бялото от герба на прословутата фамилия Грималди.

Наполи – „Партенопеи”
Идва от старото име на Неапол – Партенопе. В гръцката митология Партенопе е една от сирените, които отишли в морето, но с песните си не успяла да подмами Одисей и се удавила. Градът получил името си в нейна чест, защото нейното тяло изплувало на брега точно там.

Пари Сен Жермен – ПСЖ
Във Франция чето ги наричат и „Червено-сините” или парижаните, но във футболния свят са се наложили като ПСЖ заради първите букви на името си. В по-новата история са наричани и „принцовете”, защото стадионът им се казва „Парк де пренс” /Паркът на принцовете/

Порто – „Драконите”
Драконът е символ на Порто още от
IX век, изразявайки борбен дух и непобедимост. Порто поставя дракона върху клубната емблема през 1922 година по идея на техния бивш играч Аугусто Баптиста Ферейра.

Реал Мадрид – „Меренгес”
Екипите в бяло на Реал Мадрид първоначално напомнят на феновете в страната за популярния десерт меринге, който се приготвя от разбити белтъци и захар, което прави десертът напълно бял. Популярният радио журналист Матиас Пратс коментира всички мачове на Реал Мадрид по националното радио и налага прякора „Лос Меренгес” за Реал. От танца меренге идва погрешното схващане за Реал Мадрид като „Белия балет”. Оригиналният прякор е заради сладките, а не заради танца. Мерингес много наподобяват популярните в България сладки, известни като целувки.

Севиля – „Мивките”
Едно от обясненията е, че стадион „Рамос Санчес Писхуан” напомнял на една голяма мивка, погледната отгоре. В ранните години на
XX век мивките се произвеждали в бяло с червена линия, а точно такива били и цветовете на Севиля.

Лацио разби Болоня с 3:0 преди Лудогорец (ВИДЕО)

Лациалите играха с човек повече над едно полувреме

Слот: Да не се главозамайваме

„Знаем какво трябва да вложим, за да спечелим тази лига и тези победи", заяви той

Резилът на Сити срещу Тотнъм счупи 70-годишен рекорд

"Гражданите" са първият шампион от 1956г. с пет последователни загуби

Лестър уволни Куупър след загубата от Челси

"Лисиците" загубиха с 1:2 в събота и това коства поста на специалиста

Аморим: Започнахме добре, но трябваше да владеем топката

Мениджърът на Манчестър Юнайтед говори след дебюта си начело

Мъри Стоилов: Дойдохме, за да покажем колко сме добри

"Европа не е толкова далеч", заяви треньорът на Гьозтепе

Арсенал вади огромна сума за халф на Милан

"Топчиите" са готови да платят 70 милиона евро за Тиджани Рейндерс

Десподов поведе ПАОК към обрат над Астерас (ВИДЕО)

Българският нападател даде тон за победата с 2:1

Реал загря за Ливърпул с класика над Леганес (ВИДЕО)

"Белия балет" победи с 3:0, Мбапе отново бележи