3. Моуриньо смълча "Анфийлд" с резервите и заплете интригата за титлата (ВИДЕО+СНИМКИ)

Челси победи Ливърпул с 2:0 и спря серията на "червените" от 11 поредни победи, Манчестър Сити държи вече всичко в свои ръце

Жозе Моуриньо изигра нов тактически шедьовър и с голяма част от резервите си Челси победи Ливърпул с 2:0 на „Анфийлд” в 36-ия кръг на Висшата лига, което връща с пълна сила интригата за титлата. Демба Ба и резервата Вилиян вкараха двата гола за Челси в добавеното време на двете полувремена. Специалния спря серията на Ливърпул от 11 поредни победи в шампионата и нанесе първа загуба на мърсисайдци през 2014 година.

Именно Челси беше последният отбор, надделял над „червените” в края на 2013-та, а лондончани могат да се похвалят с дубъл през този сезон над преките опоненти за титлата – Ливърпул и Манчестър Сити.

Челси вече има 78 точки и се доближи само на две до лидера Ливърпул два кръга преди края. Днешният резултат може да свърши много добра работа на Сити, който изостава на 6 точки от Ливърпул, но има и два мача по-малко. При равни точки се гледа головата разлика, а в момента „гражданите” имат 6 гола по-добра голова разлика от Ливърпул.

Жозе Моуриньо още преди мача на „Анфийлд” заяви, че иска да даде почивка на част от звездите си, защото смята Шампионска лига за реална цел от титлата във Висшата лига. Така Специалния заложи на дебютанта Томаш Калас в защита на мястото на контузения капитан Джон Тери. Марк Шварцер застана на вратата заради контузията на Петър Чех, който няма да играе до края на сезона. Еден Азар дори не бе в групата, а Торес остана на пейката, за да съхранят сили за реванша с Атлетико.,

В състава на Брендън Роджърс нямаше изненади, като само не напълно възстановения Даниел Стъридж остана на пейката, но Стърлинг, Суарес и Коутиньо бяха титуляри. Липсваше Джордан Хендерсън.

Ливърпул имаше 11 поредни победи във Висшата лига преди дербито и беше вкарал гол през първото полувреме във всеки от предишните си 25 срещи, но днес Жозе Моуриньо промени това с перфектна тактика и много солидна защита.

Челси започна с висока преса, но постепенно Ливърпул овладя центъра и Суарес отлично центрира меко за свободния Фелипе Коутиньо на втора греда, но волето на бразилеца попадна от външната страна на мрежата при първата добра възможност.

Ливърпул се блъскаше в синята стена, докато гостите на два пъти пропуснаха отлични шансове за контра заради лоша комуникация между Шюрле и Ба. Именно сенегалецът насочи с глава към вратата след дълго хвърлен тъч от Аспиликуета, но нямаше сила в удара и Миноле лесно лови.

Жозе Моуриньо и всички играчи на Челси бяха бесни в 39-ата минута, защото изстрел на Салах летеше към вратата и Фланаган спря топката с протегната встрани ръка, но Мартин Аткинсън замълча, а основания за дузпа имаше.

През цялата първа част домакините негодуваха, че Челси бави времето и реферът даде три минути продължение, но точно в тях Ливърпул допусна фатална грешка и Челси поведе. Сако подаде на Джерард, който като последен в защита се подхлъзна, Демба Ба открадна и напредна, а само срещу Миноле прокара между краката му за 1:0 и смълча „Анфийлд”.

Играчите на Ливърпул излязоха за втората част две минути преди своя съперник и изгаряха от желание да обърнат мача. Рахим Стърлинг имаше претенции за дузпа в 52-ата минута, но падна прекалено лесно след намесата на Калас и Аткинсън замълча.

При една от редките си атаки Челси беше много близо до втори гол, но Миноле се хвърли и изби ниския удар на Шюрле към долния десен ъгъл.

Домакините видяха, че трудно ще пробият в наказателното поле на лондочани и Джерард даде тон за удари от средна дистанция. Шварцер парира първия му точен опит, а после отново Стиви Джи засече с глава меко центриране на Суарес, но пак в ръцете на ветерана.

Роджърс опита всичките си опции в атака и пусна Стъридж и Яго, докато Моуриньо включи още един висок защитник в лицето на Гари Кейхил и замени допускащия много грешки Демба Ба за Торес. Появи се Вилиян.

Връхната точка на драмата дойде пак в продължението, този път на втората част.

Шварцер изби силно воле на Суарес под гредата, а в последната минута Вилиян открадна, двамата с Торес излязоха сами срещу вратаря и Хлапето пусна на празна врата за бразилеца, който направи 2:0 и узакони успеха на Челси.

Така Челси върна и себе си, и дори в по-голяма степен Манчестър Сити в битката за титлата. Ако Сити спечели 4-те си мача до края, почти сигурно ще бъде шампион.