3. ИСТОРИЧЕСКО! Лудогорец за осми път в Лига Европа! (ВИДЕО)

ИСТОРИЧЕСКО! Лудогорец за осми път в Лига Европа! (ВИДЕО)

"Орлите" удариха Петрокуб с 2:1 в реванша

Лудогорец ще играе в основната схема на турнира Лига Европа, който от този сезон има нов формат.

Това стана и на теория ясно в Молдова, където българският шампион обърна до 2:1 и отстрани местния Петрокуб с общ резултат 6:1.

Рик Джонатан вкара победния гол в 93-ата минута, след като появилият се от пейката Спас Делев изравни в 75-ата минута, възползвайки се от грешка на домакините, които откриха преди почивката чрез капитана си Владимир Амброс.

В 58-ата минута обаче централния им защитник Виктор Мудрак си изкара глупав втори жълт картон, аплодирайки първия пред съдията, а след това на терена имаше само един отбор – този на Лудогорец.

Срещата на стадион "Зимбру" бе предшествана от минута мълчание в памет на починалия наскоро Свен-Йоран Ериксон, а единствената промяна в състава на Лудогорец бе липсата сред титулярите на Квадво Дуа, който преговаря за трансфер в Гърция.

Стадионът бе наполовина празен, след категоричния резултат в първия мач, а часове преди началото над Кишинев се изля и сериозен дъжд.

Домакините започнаха уверени и в 3-ата минута едно обещаващо центриране не намери адресат, а отговорът на Лудогорец не закъсня.

В 5-ата минута разградчани стигнаха до първото добро положение в срещата, ала шутът на Кайо Видал от малък ъгъл профуча над вратата.

След това отново заваля, а в 11-ата минута Рик Джонатан нанесе първия точен изстрел, който вратарят на домакините успя да избие, но с известни затруднения.

В 13-ата минута Видал също бе близо до гол, но стражът пак се намеси решително.

Последваха 2 опита на домакините, но без особен успех, а в 21-ата минута Сон се озова очи в очи с вратаря на домакините, ала стреля в обсега му и последният спаси.

Малко по-късно домакините откриха резултата. След пробив през центъра топката стигна до Владимир Амброс в наказателното поле, който стреля между краката на вратаря, за да намали изоставането в общия резултат до 1:4.

До почивката и двата отбора имаха по още едно добро положение да отбележат, но го пропуснаха, за да завърши първото полувреме при резултат 1:0 в полза на домакините.

Второто полувреме започна с 2 шанса за домакините в първите 10 минути, но в 58-ата те останаха с човек по-малко след куриозна ситуация.

Виктор Мудрак фаулира грубо Рик Джонатан пред дъгата на наказателното поле, за което получи заслужен жълт картон от съдията. Централният защитник обаче не спря дотук и като видя санкцията си я аплодира иронично, което доведе до второ официално предупреждение и съответно – червен картон.

Лудогорец бе близо до изравняване в 68-ата минута, когато изстрел от движение на Агибу Камара рикошира в защитник, за да не спре в мрежата.
След последвалия корнер топката бе изчистена към Фон Витри, който с мощно воле я прати към вратата, но право в тялото на Силвиу Смаленеа и стражът боксира.

Междувременно бяха извършени промени и в двата състава, а появилият се като резерва Спас Делев уби окончателно надеждите на домакините за чудо.

Нападателят не се отказа да пресира защитниците на съперника, докато един от тях не сгреши с подаването. За Делев остана най-лесното, да матира вратаря и той го стори без колебание, за да изравни резултата до 1:1 в 75-ата минута.

Малко преди края Спас Делев удари и гредата, след един корнер и много красив шут от въздуха, който обаче срещна напречния стълб и излезе в аут.

До края Лудогорец натисна и логичното се случи в 3-ата минута на добавеното време. Тогава Рик Джонатан със страхотен удар в далечния горен ъгъл фиксира крайното 2:1 и донесе успеха на разградчани.

Така българският шампион очаква жребия в петък от 14:00 часа за турнира Лига Европа, който е с нов формат (повече за него вижте тук), а в основната схема за 8-ми път ще е и Лудогорец. Това означава, че разградчани са в същинската част на някой от евротурнирите за 10-и пореден сезон.

Петрокуб – Лудогорец 1:2 (общ резултат 1:6)
1:0 Владимир Амброс (28)
1:1 Спас Делев (75)
1:2 Рик Джонатан (90+3)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ПЕТРОКУБ: 1. Силвиу Смаленеа, 90. Йон Жардан, 4. Виктор Мудрак, 66. Йон Борш,11. Серджиу Платика, 19. Михай Платика, 39. Теодор Лунгу, 30. Василе Жардан, 37. Дан Пушкаш, 23. Михай Лупан, 9. Владимир Амброс (к);

Треньор: Андрей Мартин;

ЛУДОГОРЕЦ: 1. Серджио Падт, 17. Сон, 4. Диниш Алмейда, 15. Едвин Куртулуш, 16. Аслак Фон Витри, 6. Якуб Пьотровски (к), 20. Агибу Камара, 30. Педро Нареси, 7. Рик Джонатан, 12. Руан Секо, 11. Кайо Видал;

Резерви: 39. Хендрик Бонман (вр), 67. Дамян Христов (вр), 14. Дени Групер, 24. Оливие Вердон, 23. Дерой Дуарте, 90. Спас Делев, 8. Тодор Неделев, 18. Ивайло Чочев, 82. Иван Йорданов, 19. Георги Русев, 9. Квадво Дуа;