3. Наказаха жестоко играчите, забили си 41 автогола в един мач

Наказаха жестоко играчите, забили си 41 автогола в един мач

Симпатягите от четвъртодивизионния южноафрикански Нсами Майти Бърдс, вкарали си 41 автогола в един мач, получиха доживотна забрана да играят футбол. Те загубиха в заключителния кръг от шампионата с 1:59 от Матияси (на снимката).

В друга среща от последния кръг на дивизията Шивулани Денджеръс Тайгърс пък побеждават с 33:1 Котоко Хепи Бойс. Там също се разиграва фарс – четирима футболисти на Котоко казват на почивката, че са уморени и за второто полувреме не излизат.

Освен тези на Нсами Майти Бърдс, футболистите и от останалите три замесени клуба в цирковете – Матияси, Шивулани Денджеръс Тайгърс и Котоко Хепи Бойс, също имат санкции да не практикуват доживот футбол заради цирковете, които сътвориха в решителните мачове.

Матияси и Нсами искали да спрат Шивулани Денджеръс Тайгърс, който по това време води в класирането с 3 точки и мач повече, да спечели дивизията по голова разлика.

„Когато разследвахме, открихме, че някои от головете на Матияси дори не са били отбелязани в статистиката, защото съдията не е бил в състояние да разтълкува доклада си“, обявиха разследващите органи. – „Установихме, че съдията просто пише „Играч номер 2 вкара 10 гола, играч номер 5 вкара 20 гола“ и т.н. – но имаше 41 автогола, така че как ги е записал?

Тези хора не уважават футбола и ние не можем да позволим това да се случи отново. Най-тъжното е, че има замесени млади играчи, тъй като правилата на състезанието предвиждат, че всеки отбор трябва да пусне поне петима играчи под 21 години. Искаме да възпитаваме младите футболисти да бъдат потенциални национали, а не да се занимават с подобни неща“, заяви Винсент Рамфаго, президент на регион Мопани, пред BBC Sport Africa.