3. Невиждано: Арсенал и Нюкасъл си вкараха по 4 гола в драматичен шоу-спектакъл, „артилеристите” с антирекорд (видео)

„Топчиите” водиха с 4:0 до почивката, а след нея „свраките” останаха с човек повече и стигнаха до равенството

Лондонският Арсенал бе на път да се приближи само на две точки от лидера в подреждането на английската Висша лига Манчестър Юнайтед, записвайки своята седма поредна победа във всички турнири от началото на сезона, но вместо това стигна само до спиращо дъха равенство 4:4 в гостуването си на Нюкасъл от 26-ия кръг на Премиършип, превръщайки се в първия тим от Острова, който е загубил преднина от четири попадения.

Лондончани направиха две промени в стартовите си 11 от двубоя с Евертън през седмицата, след като местата на Алекс Сонг и Томаш Росицки бяха заети от Абу Диаби и Андрей Аршавин.

В състава на домакините от Нюкасъл също имаше две промени и така Дани Гътри и Шола Амеоби бяха заменени от Шейк Тиоте и Петер Ловенкрандс.

Гостите започнаха впечатляващо срещата на „Сейнт Джеймсис Парк” и нанизаха три безответни попадения в рамките само на 10 минути, след като още в първата минута Андрей Аршавин изведе връхлитащия на скорост по левия фланг на лондонската атака Тио Уолкът и той откри резултата.

Само две минути по-късно руснакът центрира от пряк свободен удар и записа втората си асистенция в двубоя, след като Йоан Джуру се извиси над отбраната на „свраките” и удвои преднината на своите.

Класическият резултат бе оформен от Робин ван Перси в 10-ата минута на мача, след като този път Тио Уолкът достави завършващото подаване, връщайки топката към точката за изпълнение на дузпа след свой пробив, а холандският нападател я засече от движение и направи Стийв Харпър безпомощен за трети път в двубоя.

В 26-ата минута Ван Перси вкара второто си попадение в срещата, след като този път Бакари Саня центрира отдясно, а стрелецът отново бе непокрит в наказателното поле на домакините и с глава направи резултата 4:0, вкарвайки деветото си попадение от началото на календарната година, и карайки част от феновете на Нюкасъл да започнат да напускат стадиона.

Така двубоят на практика бе решен още преди почивката, поне така изглеждаше до паузата.

Само две минути след нея обаче Йоан Джуру получи травма и бе заменен принудително, а малко по-късно Абу Диаби се спречка с Джоуи Бартън след негово грубо влизане и така халфът на Арсенал бе изгонен с директен червен картон.

Това буквално окрили домакините и в 69-ата минута Джоуй Бартън върна едно попадение за „Свраките” след точно изпълнена дузпа. Малко по-късно Леон Бест реализира второ попадение за Нюкасъл, но то бе отменено заради несъществуваща засада.

В 75-ата минута обаче ирландският нападател отново се разписа и този път голът му бе зачетен, а след това на терена имаше само един отбор – този на Нюкасъл, и един вратар – този на Арсенал.

Младият поляк бе подложен на обстрел от всички точки на терена, тъй като отбраната пред него буквално бе в шок, но той се справи феноменално със задачата си и успя да запази аванса на своите до 83-ата минута, в която Нюкасъл получи правото да изпълни втора дузпа, която Джоуи Бартън отново превърна в гол.

Тук е момента да бъде отбелязано, че двете нарушения, довели до изпълнението на 11-метровите наказателни удари отстрана на Нюкасъл, бяха дискусионни, но така или иначе главният рефер на двубоя Фил Дауд реши да ги отсъди.

Две минути преди края на редовните 90 Шейк Тиоте направи драмата пълна, след като реализира първото си попадение с екипа на „свраките” и със сигурност накара напусналите по-рано фенове на своя тим да съжаляват.

В даденото от рефера продължение Робин ван Перси също вкара гол, но той бе отменен и така лондончани си тръгнаха само с точка от двубой, който трябваше лесно да спечелят, ако отбраната им се бе справила поне с половината от високите центрирания към наказателното поле.

Стартови състави:

Нюкасъл: Харпър, Симпсън, Уилямсън, Колочини, Енрике, Бартън, Тиоте, Нолан, Гутиерес (’89 Гютрие), Бест, Ловенкрандс (’73 Рейнджър);

Арсенал: Счесни, Саня, Кошчелни, Джуру (’48 Скилачи), Клиши, Уолкът (’79 Ебуе), Уилшър, Диаби, Фабрегас, Аршавин (’70 Росицки), Ван Перси;

НА ЖИВО: Манчестър Сити – Арсенал (СЪСТАВИ)

Шампион и подгласник в битка за върха, гледайте мача тук…