3. ОБЗОР: Дузпа в края спаси Англия срещу Германия (ВИДЕО)

ОБЗОР: Дузпа в края спаси Англия срещу Германия (ВИДЕО)

Вижте всички резултати и голмайстори от Лигата на нациите

Английският национален отбор се спаси в последните минути от втора последователна загуба в турнира Лига на нациите.

„Трите лъва“ стигнаха до равенство 1:1 в дербито с Германия от група 3 на Лига „А“, играно пред пълния до краен предел стадион “Алианц Арена”.

В Мюнхен домакините, които играха с фланелки на женския национален отбор на Германия, поведоха Йонас Хофман в 50-ата минута, но в 88-ата Хари Кейн оформи от дузпа крайния резултат.

Двамата селекционери извършиха куп промени в стартовите състави спрямо първите срещи на отборите в тазгодишното издание на турнира, а първото полувреме предложи много динамика и един отменен заради засада гол на Германия, както и травма на Кевин Филипс от Англия.

Срещата стартира с натиск на Бундестима, който за 3 минути отправи 2 удара към Джордан Пикфорд, но вратарят на гостите се справи блестящо. „Трите лъва” успяха да направят първата си атака към вратата на своя противник в 5-ата минута, ала до изстрел към Нойер така и не се стигна.
Постепенно англичаните изравниха играта и на свой ред погледнаха по-смело към противниковата врата. Първият удар към домакинската врата отправи Хари Кейн, но Нойер бе на мястото си и спаси без особени проблеми.

Още в 14-ата минута наставникът на гостите трябваше да извърши принудителна смяна, след като Калвин Филипс получи травма в бедрото и не успя да продължи срещата. На негово място в игра за Англия се появи Джуд Белингам. Следващата добра ситуация за гол отново бе пред вратата на гостите. Муисала имаше добра възможност да се разпише от близка дистанция, но Пикфорд се справи отлично и спаси сигурен гол. В 23-ата минута домакините стигнаха до гол, който обаче бе отменен заради засада. Хофман бе изведен зад отбраната на „трите лъва”, пое топката в централния кръг и след като навлезе в наказателното поле, стреля покрай Пикфорд. Страничният рефер обаче вдигна флага, а решението му бе потвърдено от ВАР.

В последната минута на първата част, Мусиала имаше страхотен шанс да открие резултата. Младокът получи на границата на наказателното поле фронтално срещу Пикфорд, стреля силно, но право в ръцете на английския страж, който улови. Англия отговори с прекрасно изпълнение на Букайо Сака. Футболистът на Арсенал пробва силен шут по диагонала, който профуча покрай десния страничен стълб на вратата на Мануел Нойер.

Втората част започна отлично за домакините. След многоходова атака  в 51-ата минута, футболистите на Ханзи Флик успяха да открият с прекрасен гол. Йосуа Кимих успя да намери по брилянтен начин непокрития в наказателното поле на англичаните Йонас Хофман, който овладя, обърна се и стреля мощно към вратата на гостите. Пикфорд успя да докосне топката, но не и да я отклони извън рамките на вратата.

Англичаните се опитаха да отговорят много бързо, като две минути след откриването на резултата, Мейсън Маунт стреля много опасно от дистанция, но Нойер внимаваше и спаси. В 70-ата минута Германия бе много близо до това да увеличи преднината си. След отлично центриране отляво, Томас Мюлер засече на далечната греда, но Пикфорд успя инстинктивно да избие с ръка в корнер.

Малко по-късно домакините организираха много добра контраатака, която завърши с точен удар. Кай Хаверц получи дълбоко в половината на гостите, напредна и изведе Тимо Вернер в наказателното поле. Нападателят незабавно пробва удар покрай Пикфорд, но този път вратарят на „трите лъва” успя да парира с ръка и да предотврати сигурен гол. Отговорът на гостите дойде чрез Хари Кейн в 76-ата минута. След прострелно центриране на Джак Грийлиш отляво, Кейн засече на далечната греда, но Нойер спаси, избивайки в ъглов удар.

Англия все пак успя да стигне до изравняване на резултата и то само две минути преди края на редовното време. Гостите получиха правото да изпълнят дузпа, която първоначално не бе отсъдена от главния рефер, но след обстоен преглед на ситуацията с ВАР, съдията все пак посочи бялата точка. Хари Кейн бе изведен зад отбраната на домакините, но бе спънат в гръб от Шлотербек, който падайки на терена закачи крака на английския нападател и наруши баланса му.

С изпълнението на 11-метровия удар се нагърби самият потърпевш и не сгреши. Кейн прати Нойер в противоположния ъгъл и реализира, за да оформи крайното 1:1.

Въпреки ремито обаче Англия остава на последното място в групата със само точка. Германия има 2 в своя актив и е на трета позиция, изоставайки с една от отбора на Унгария, който би „трите лъва“ на старта, но тази вечер падна в Италия с 1:2. Точни за „адзурите“ бяха Николо Барела (30) и Лоренци Пелигрини (45) преди почивката, докато след нея Джанлука Манчини (61) си вкара автогол. Това обаче не попречи на италианците да вземат пълния комплект от точки и да оглавят класирането с 4 в своя актив.

Междувременно Турция разгроми като гост Литва с 6:0, Люксембург спечели с 1:0 визитата си на Фарьорски острови, а Босна и Херцеговина на българския треньор Ивайло Петев стигна до минимален домакински успех над Румъния с 1:0.