3. Парагвай пречупи безидейната Словакия с 2:0 (видео)

Парагвай пречупи безидейната Словакия с 2:0 (видео)

"Бойните Йондовци" сътвориха само един точен удар, "гуараните" с един крак на осминафиналите

Парагвай спечели с лекота двубоя си срещу Словакия от Група „F” на Световното първенство. Енрике Вера и Кристиан Риверос отбелязаха по един гол във всяко полувреме за успеха с 2:0 над безидейния отбор на Словакия, който не създаде практически никакви положения пред вратата на съперника. С победата „гуараните” излязоха временно на първото място в групата със сбор от четири точки и предвид последния мач от груповата фаза срещу Нова Зеландия те могат да се считат за сигурни участници на осминафиналите. Словаците остават с актив от една точка, която спечелиха срещу Нова Зеландия в първия кръг.

Парагвайците наложиха темпото на срещата след първия съдийски сигнал. В началните комбинации на „гуараните” пролича добрия синхрон между двамата съотборници в Борусия Дортмунд Нелсон Валдес и натурализирания национал Лукас Бариос. Двамата достигнаха до няколко заплашителни удара, но те не бяха достатъчни за да затруднят Ян Муха.
Техният партньор в нападение Роке Санта Крус се доближи максимално до гола с отклонен от Шкъртел удар, който прати топката опасно близо до дясната греда на Муха. Добър изглед за стрелба извън наказателното поле се откри и пред Мигел Риверос, който получи добър пас от Валдес. Играчите на „Албироха” продължаваха да редят атаките си, докато словаците трудно намираха свободни пространства за комбинации в предни позиции.

Лукас Бариос шутира високо над вратата на Муха при поредната удачна голова ситуация. Натискът пропука отбраната на символичните домакини в 27-ата минута. Защитният вал на словаците практически изгледа триходовата атака на Парагвай, при която Бариос пусна топката между краката на Корнел Салата към Енрике Вера. Полузащитникът не срещна трудности от пресрещналите го Щърба и Дурица и с лекота стрела до лявата греда, с което направи Муха безпомощен и откри резултата в полза на Парагвай.

Роке Санта Крус пропусна поредната добра възможност да се разпише, но нископласираният му удар бе блокиран от вратаря на Словакия. Салата пък сътвори най-доброто положение за играчите в бяло. Ударът му с глава след центриране от корнер обаче бе доста далеч от истината.
През втората част парагвайският отбор доброволно прие играта в своята половина през по-голяма част от времето. „Бойните йондовци” успяваха да задържат топката за по-продължителни отрязъци от време. Териториалното преимущество обаче не доведе до нищо интересно пред вратата на Вияр.

Роке Санта Крус изпрати остро центриране в средата на пеналта за голмайстора Вера. Той бе непокрит, но така и не успя да нанесе достатъчно добър удар, за да порази вратата на Словакия. Санта Крус също излезе на стрелкова позиция, но отново остана встрани от целта. В последните си минути мачът вървеше с темпо далеч от това, което двата тима показаха през първата част.
Все пак се намери светъл лъч в края на срещата. Кристиан Риверос сложи точка на спора с хубав гол в 86-ата минута. След получило се разбъркване и кратко неразбирателство между нападателите на Парагвай топката попадна в Риверос, който с левия крак от границата на наказателното поле стреля в далечния ляв ъгъл за 2:0.

Словакия – Парагвай 0:2