ПО ШАМПИОНСКИ: Атлетико отчая Барса за едно полувреме и догони Реал (ВИДЕО+СНИМКИ)

Луис Суарес и Тома Льомар с гол и асистенция за 2:0 в Мадрид

Атлетико (Мадрид) победи Барселона с 2:0 в дербито от 8-ия кръг на испанската футболна „Ла Лига“.

„Дюшекчиите“ задълбочиха кризата при каталунците и останаха непобедени от тях в четвърти поред шампионатен двубой, като същевременно с това се изравниха по точки с лидера Реал (Мадрид).

Тома Льомар и бившият нападател на гостите Луис Суарес се отчетоха с по гол и асистенция на стадион „Уанда Метрополитано“, за да могат столичани да съберат 17 точки, а Барса да остане с 12 в своя актив.

Двамата наставници се опитаха да се изненадат с няколко промени в съставите си като този на домакините Диего Симеоне заложи и на различна тактическа постройка – 3-5-2. Така вместо Киърън Трипиър сред титулярите бе Тома Льомар, който откри резултата още преди почивката.

Поставеният под сериозно напрежение заради неубедителното представяне треньор на гостите Роналд Куман пък даде шанс на младоците Нико Гонсалес и Гави, като трябваше да изгледа дербито от трибуните, тъй като бе наказан.

Атлетико (Мадрид) овладя инициативата скоро след началния съдийски сигнал на своя "Уанда Метрополитано" и още в осмата минута бе близо до гола. Тогава ударът на Льомар профуча покрай вратата, а в 17-ата той изведе Жоао Феликс, чийто изстрел също не намери целта.

В 23-ата минута обаче „дюшекчиите“ все пак взеха аванс в резултата. След отлична атака между Феликс, Луис Суарес и Льомар последният реализира с плътен изстрел – 1:0.

Каталунците отговориха с шут на Филипе Коутиньо, но в 28-ата минута можеха да получат и втори гол, ако бившият им нападател Суарес не бе пропуснал от чиста позиция, изведен сам срещу вратаря.

Той обаче все пак се реабилитира и малко преди почивката удвои преднината на Атлетико. В 45-ата минута Льомар му върна жеста и асистенцията за първия гол, намирайки го с отлично подаване след една бърза атака.

Останал очи в очи Тер Стеген уругваецът за миг се засуети, но после успя да прати топката в мрежата, над крака на вратаря, след което с жест се извини на феновете на Барса.

Те обаче нямаше от какво да бъдат доволни, защото любимците им се оттеглиха на почивка, изоставайки с 0:2, а и не показаха, че знаят как да поразят вратата на Ян Облак.

След почивката играта бе равностойна, а в 60-ата минута Барса можеше да намали изоставането си.

Тогава, след една отлична контраатака, Филипе Коутиньо изведе Гави на чудесна позиция. Младокът бе сам срещу стража на домакините, ала стреля в обсега му и Облак спаси.

След това на терена се появи и завърналият се именно от Барселона в Мадрид това лято Антоан Гризман, който в 75-ата минута опита да намери Анхел Кореа в пеналта, но твърде силно.

Последва удар с глава на Жерар Пике, който влезе в разправия с капитана Сергхио Бускетс след първия гол на домакините, а в 80-ата минута стреля право в руцете на вратаря.

Така в крайна сметка Атлетико (Мадрид) остана непобеден у дома в 11-и поред шампионатен двубой, докато Барса все още е без успех като гост във всички турнири след 2 равенства и също толкова поражения.

Атлетико (Мадрид) – Барселона 2:0
1:0 Тома Льомар (23)
2:0 Луис Суарес (44)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

АТЛЕТИКО (МАДРИД): Облак, Караско, Мермосо, Хименес, Савич, М. Йоренте, Коке, Де Паул, Льомар, Феликс, Суарес;

Треньор: Диего Симеоне;

БAРСЕЛОНА: Тер Щеген, Дест, Пике, Араухо, Бускетс, Коутиньо, Де Йонг, Мингуеса, Нико Гонсалес, Гави, Мемфис;

Треньор: Роналд Куман.

Сака: Искаме да спечелим Евро 2024! Имам вяра в Бог!