3. Порто обезличи слаб Байерн в първия четвъртфинал в Шампионска лига (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Драконите" се наложиха с 3:1 над тима на Пеп Гуардиола и си улесниха реванша на 21 април

Порто победи изненадващо с 3:1 Байерн Мюнхен на „Ещадио до Драгао” в първия четвъртфинален двубой между двата тима в турнира Шампионска лига. „Драконите” надиграха тотално своя съперник, който при отсъствието на Ариен Робен, Франк Рибери и Бастиан Шванщайгер показа вяла и безидейна игра. Куарешма откри в 3-ата минута след точно изпълнение дузпа, а седем минути по-късно отново той бе точен след фрапантна грешка на Данте. Байерн върна едно попадение чрез Алкантра в 28-ата, а крайния резултат бе оформен от Мартинес в 65-ата.

Домакините започнаха ударно двубоя и откриха резултата само след три минути игра на „Ещадио до Драгао”. В първата атака на Порто в двубоя завърналият се в игра след повече от месец възстановяване Джаксън Мартинес притисна Шаби Алонсо и успя да открадне топката от испанеца, излезе сам срещу Нойер и успя да финтира вратаря на баварците, но бе повален от него и главният рефер мигновено отсъди дузпа и санкционира Нойер с жълт картон. Рикардо Куарешма изпълни точно дузпата, давайки аванс на своя тим в 3-ата минута.

Байерн получи нов сериозен удар в 10-ата минута след кошмарна грепка на Данте в центъра на терена. Топката бе открадната от бразилеца от Куарешма, който напредна необезпокояван и останал сам срещу Нойер би силно по земя в долния десен ъгъл на вратата за 2:0.

Порто наложи сериозна преса в централната част на терена, което доведе до множество грешки в играта на така или иначе разклатения тим на Пеп Гуардиола.

Домакините постепенно намалиха темпото и приеха играта в своето поле, залагайки на бързи контраатаки, което обаче изигра лоша шега на „драконите”. В 28-ата минута Джером Боатенг центрира прострелно от десния фланг, топката стигна до Тиаго Алкантра, който от малка дистанция прати кълбото в мрежата на Фабиано за 2:1.

Късметът покри баварците в 34-ата минута, след като Сандро отправи прехвърлящ удар от наглед безопасна дистанция, което обаче изненада Нойер, вратарят опита да улови топката, но я изпусна и за негов късмет кълбото срещна напречната греда и не влезе в мрежата му.

Байерн владееше повече топката, но не съумяваше да застраши вратата на домакините.

В края на първата част Каземиро бе оставен непокрит в малкия пеналт при центриране от корнер, Нойер излезе неразчетено, но бразилецът не успя да насочи добре удара си и топката премина над напречната греда.

В 56-ата минута Каземиро опита да изненада вратаря на баварците с прехвърлящ удар от центъра на терена, но не вложи достатъчно сила в удара си и Нойер успя да улови.

Пробив на Куарешма отдясно завърши с пас към Данило, който засече подаването, но Нойер бе заел добра позиция и изби над вратата, спасявайки мрежата си от трети гол.

Необичайно слабата игра на Байерн в отбрана стана причина за трето попадение във вратата на гостите в 65-ата минута на двубоя.Боатенг скочи да изчисти балонна топка, но увисна и я остави във владение на Мартинес, който излезе отляво на Нойер, пусна встрани топката и то малък ъгъл прати кълбото в опразнената врата за 3:1.

Байерн опитваше да стигне до второ попадение с постоянни центрирания в наказателното поле на „драконите”, което не затрудняваше отбраната и вратаря на домакините.

Баварците засилиха натиска в последните минути на срещата, а Данте можеше да върне едно попадение, но би слабо с глава и не затрудни Фабиано. Така Порто се поздрави с победа над Байерн след 28 години пауза и улесни реванша си на 21 април в Германия.