3. Порто продължава да мачка и е на полуфинал в Лига Европа (видео)

Порто продължава да мачка и е на полуфинал в Лига Европа (видео)

"Драконите” победиха с 5:2 Спартак (Москва) и с общ резултат 10:3 продължават убедително напред във втората по престижност европейска клубна надпревара. Това беше седма поредна победа за португалците

Порто продължава да мачка и без проблеми се класира на полуфиналите в турнира Лига Европа. „Драконите” победиха с 5:2 Спартак (Москва) и с общ резултат 10:3 продължават убедително напред във втората по престижност европейска клубна надпревара. Това беше седма поредна победа като гост за португалците в турнира.

За гостите Фалкао направи много силен мач. Той се отчете с две асистенции и гол. Останалите попадения бяха дело на Кристиан Родригес, Хълк и Гуарин и Рубен Микаел. Головете за руснаците тим вкараха Ари и Артем Дзуиба. Така, Порто по всяка вероятност ще се изправи на полуфиналите срещу Виляреал, тъй като „жълтата подводница” победи Твенте с 5:1 в първия двубой между двата състава.

Обявеният няколко кръга по-рано за шампион на Португалия още през първото полувреме показа, че няма да допусне изненада на стадион „Лужники”. „Драконите” имаха много комфортна преднина от първата среща, завършила 5:1, задачата им бе значително улеснена за преминаване на полуфиналната фаза на турнира, но въпреки това те излязоха пределно мотивирани и в нито един момент не показаха, че този мач е само протоколен.

Момчетата на Андре Виаш Боаш започнаха срещата със самочувствие и опасностите пред Андрей Дикан започнаха почти веднага след даването на първия съдийски сигнал. Португалците доминираха до средата на полувремето  владееха повече топката и головите възможности пред тях бяха повече. В 28-ата минута добрата игра на Порто се увенча с успех и Хълк даде преднина на своите след асистенция на Фалкао.

След попадението футболистите на Спартак заиграха малко по-уверено и постепенно изравниха играта. Притежанието на топката бе 48% и 52% за Порто, но въпреки това гостите стояха по-добре на терена и логично стигнаха до второ попадение в самия край на полувремето. В 45-ата минута голмайсторът Хълк центрира в наказателното поле,  там Родригес, засече с глава и не остави шансове на Дикан.

Темпото на играта през второто полувреме не се промени. Двата отбора продължиха да играят динамично, атаките пред вратите зачестиха и това се отрази на резултата. Буквално секунди след подновяването на срещата „драконите” направиха преднината си класическа. Фалкао, който направи много силен мач, за втори пъти подаде отлично към Гуарин и той не сбърка за 3:0.

Домакините продължиха да играят уверено, те не се пречупиха от това попадение и наложиха преса на гостите от Португалия. На няколко пъти Алекс се опита да намали изоставането на московчани, но ударите му така и не успяха да попаднат в целта. В 52-ата минута натискът на Спартак  се оказа ползотворен и Артем Дзеуба с хубав удар разпечата вратата на Елтон.

Футболистите на Виаш Боаш реагираха мигновено на това и заиграха сякаш  те трябва да вкарват 7 гола, за да продължат в надпреварата. Само след две минути Порто вкара ново попадение. Силната игра на Фалкао се ознаменува с успех и той отбеляза четвъртия гол в руската врата.

До края на двубоя играта бе равностойна, руснаците създадоха няколко опасни положения и стигнаха до втори гол в 72-ата минута, дело на Ари. Това обаче нямаше никакво значение за Порто. Целта им беше поредна разгромна победа и в 89-ата минута Микаел направи краха на тима от Москва пълен.