3. Рекорден гол на Ван Перси изкачи Арсенал в зона "Шампионска лига"

Рекорден гол на Ван Перси изкачи Арсенал в зона "Шампионска лига"

Арсенал се спука да пропуска, но все пак победи минимално закъсалия Куинс Парк Рейнджърс. Гол на Робин ван Перси в 60-ата минута не само че донесе трите точки за артилеристите, но и счупи клубния рекорд на Тиери Анри за най-много отбелязани голове във Висшата лига в рамките на една календарна година.

Арсенал се спука да пропуска, но все пак победи минимално закъсалия Куинс Парк Рейнджърс. Гол на Робин ван Перси в 60-ата минута не само че донесе трите точки за артилеристите, но и счупи клубния рекорд на Тиери Анри за най-много отбелязани голове във Висшата лига в рамките на една календарна година. Холандецът реализира 35-ото си попадение пред погледа на французина, който се завръща в Северен Лондон, и го изпревари с едно. 1 гол пък го дели от абсолютния рекорд на Премиършип, държан от великия Алън Шиърър.

Тимът на Арсен Венгер, който направи куп пропуски през целия мач, бе побеждавал КПР само веднъж в осем мача от Висшата лига и не бе успявал да спечели последните си два мача в навечерието на Нова година, включително загуба и от КПР 1:3 през 1994 г. Това беше преди много, много време обаче, а двата тима се срещнаха за последно през 1996 г. Днес „топчиите” бяха въодушевени и от присъствието на Анри и не допуснаха изненада.

Успехът с 1:0 ги изкачи на 4-ата позиция във временното класиране за сметка на Челси. Арсенал вече има 36 точки, с две повече от „сините”, които загубиха от Астън Вила с 1:3.

Главното действащо лице в днешния двубой Ван Перси пропусна четири шанса през първото полувреме, докато удар на Аарън Рамзи бе изчистен от голлинията от Джоуи Бартън.

Тио Уолкот също отиде в графата „пропуски” след почивката преди Ван Перси да се възползва от чудесен пас на Андрей Аршавин и с нисък удар покрай вратаря Черни да открие резултата в 60-ата минута.

До края пропуск направи и Жервиньо след пас на холандеца, който завърши 2011 г. с 50 гола във всички турнири, но най-важното за неговия отбор бяха трите точки. Те изкачиха Арсенал над Ливърпул и Челси на последната позиция, даваща право на участие в Шампионската лига, за първи път този сезон.

На другия полюс бяха КПР, които се понижиха до 17-ото място, само на две точки над зоната на изпадащите. Серията им без победа пък нарасна на седем мача.