3. Робин ван Перси измъкна точка за Манчестър Юнайтед срещу Челси в 93-ата минута (ВИДЕО+СНИМКИ)

Гол с глава на легендата Дидие Дрогба изглеждаше достатъчен за Жозе Моуриньо, но червен картон на Иванович обърка сметките на Специалния

Гол на Робин ван Перси дълбоко в добавеното време измъкна точка за Манчестър Юнайтед срещу Челси в дербито от 9-ия кръг на Висшата лига. Легендата на „сините” Дидие Дрогба даде аванс на Челси в 53-ата минута, но в третата добавена минута Ван Перси зарадва „Олд Трафорд” с изравнително попадение секунди след като Бранислав Иванович бе изгонен с втори жълт картон. Така битката между учителя Ван Гаал и ученика Моуриньо остана без победител.

Челси е лидер без загуба с 23 точки (7 победи и две ремита) и има аванс от 4 пред втория Саутхемптън и 6 пред третия Манчестър Сити. Манчестър Юнайтед е осми с 13 точки.

Двамата наставници направиха по две промени в своите титулярни 11 спрямо предишните си срещи във Висшата лига. Дидие Дрогба беше титуляр по принуда заради контузиите на Диего Коща и Лоик Реми, а Филипе Луис замени наказания Сесар Аспиликуета. Ван Гаал пък гласува доверие за първи път като титуляр на Маруан Фелайни, който се разписа от пейката срещу Уест Бромич (2:2) и Крис Смолинг, заместил контузения Фил Джоунс като партньор на Маркос Рохо в сърцето на защитата.

През първата част Ван Гаал и Моуриньо предложиха тактическо надлъгване, което доведе до по едно сериозно положение за двата отбора, но ударите на Ван Перси и Дрогба бяха отразени по отличен начин от Куртоа и Де Хеа.

В началните минути се очертаха две ключови битки по фланговете – Ди Мария срещу Филипе Луис и Еден Азар срещу Рафаел. Рафаел набързо си изкара жълт картон за задържане с ръце срещу Азар, а Дидие Дрогба последва съдбата му с професионално задържане в опит да спре контра на Юнайтед още в зародиш.

Точно в средата на първата част Люк Шоу пусна за Ван Перси зад защитата, но Тибо Куртоа отрази удара на холандския нападател в ситуация един на един.

Челси имаше големи претенции за дузпа в 36-ата минута, когато Фабрегас центрира отляво от пряк свободен удар, а Смолинг свали на земята Иванович, но бурните протести на сърбина не накараха Фил Дауд да посочи бялата точка.

Лондочани също имаха своя шанс да поведат и Оскар овладя отдясно след грешка на Рохо, върна добре за Дрогба пред вратата, но Де Хеа отлично спаси с крак шута на котдивоареца в близкия ъгъл.

Челси започна по-агресивно втората част, но Юнайтед пропусна добра възможност чрез Фелайни, който би неточно от границата на наказателното поле.

Де Хеа спаси за втори път решително и изби в корнер шут на Азар, който остана сам срещу него след отлично двойно подаване. От ъгловия удар обаче Фабрегас центрира на първа греда и там се извиси 36-годишният Дидие Дрогба, който напомни за гола си срещу Байерн Мюнхен на финала в Шампионска лига през 2012 година и заби в близкия ъгъл за 1:0 с първото си попадение във Висшата лига от две години и половина насам.

Де Хеа спаси далечен удар на Вилиян, а в средата на втората част дойде време за рискове. Ван Гаал извади Мата и включи Джеймс Уилсън като втори чист нападател, докато Моуриньо пусна Оби Микел на мястото на Оскар.

Иванович проби отдясно и от малък ъгъл прати покрай далечната греда, но след 70-ата минута гостите сякаш се прибраха твърде назад и Юнайтед започна да натиска.

11 минути преди края Люк Шоу изведе Ван Перси отдясно, а Куртоа отново отрази и с крак изби удара на „лалето” по земя.

Драмата дойде в добавеното време. Първо Бранислав Иванович спъна Ди Мария отляво почти до аутлинията и получи втори жълт картон, който остави Челси с човек по-малко.

Ди Мария сам центрира от прекия свободен удар, Куртоа спаси отлично удар на Фелайни отблизо, но при добавката Ван Перси разстреля белгийския страж от няколко метра за 1:1 и Манчестър Юнайтед избегна загубата в третата добавена минута на мача.