3. С хеттрик до 18-ата минута Роби Кийн стана голмайстор №1 в квалификации за Европейско първенство (+РЕПОРТАЖИ)

Ейре нанесе втора поредна загуба на Гибралтар с 0:7, Шотландия надви минимално Грузия

Хеттрик на Роби Кийн помогна на Република Ирландия да съкруши дебютанта Гибралтар със 7:0 в европейска квалификация от група “D”.

Още в 18-ата минута Кийн оформи своя хеттрик, реализирайки дузпа. Преди това Уес Хулахан изработи головете на 34-годишния нападател в 4-ата и 14-ата минути.

След почивката Джеймс Маклийн добави още два за Ейре, съответно в 46-ата и 53-ата минути, а между тях вратарят на Гибралтар Жордан Пере си вкара автогол, в 51-ата минута.

Впечатляващият Хулахан направи 7:0 в 56-ата минута, но тимът на Мартин О’Нийл не успя да повтори рекордната победа 8:0 над Малта от 1983 г.

Загубата с 0:7 пък е втора поредна за Гибралтар в групата след боя от Полша миналия месец във Фаро, където беше първият им официален мач в тяхната история.

С хеттрика си Роби Кийн се превърна в голмайстор №1 в квалификации за Европейско първенство. Неговата сметка там набъбна до 21 попадения, като изпревари Хакан Шукюр (Турция, 20), Йон Дал Томасон (Дания, 19) и Ян Колер (Чехия, 19). Иначе нападателят има 65 международни гола в 136 участия.

В друга среща от същата група Шотландия постигна първа победа в квалификациите, надвивайки Грузия с 1:0 на „Айброкс”. Успехът беше заслужен, но далеч не толкова категоричен, коментира Би Би Си.

Силен удар на Шон Малоуни в 28-ата минута беше спасен, но топката рикошира в Акаки Кубутия и влезе в собствената му врата.

Скоро след това опит на капитана Скот Браун също се отклони, но този път топката не навести мрежата на грузинците, които така и не успяха да тестват вратаря Дейвид Маршал.

Шотландия пък не успя да удвои своя аванс, като Джорджи Лория спаси удари на Стивън Нейсмит и Джеймс Морисън.

От 21:45 ч е и третият мач от група "D" между отборите на Полша и световния шампион Германия.