3. Съдийско рамо прати Франция на Мондиал 2010

Съдийско рамо прати Франция на Мондиал 2010

Реферът Мартин Хенсън зачете спорно попадение на Галас в 103-ата минута на баража

Франция се класира за световното първенство в ЮАР през следващата година след страхотна драма във втората среща от баража с Ирландия. „Детелините”, които бяха в една квалификационна група с България, бяха по-добрият отбор на терена и заслуженото поведоха с 1:0 през първата част. Резултатът на „Стад дьо Франс” се запази до края на двубоя и двата тима трябваше да определят участника на Мондиал 2010 след продължение, тъй като мачът преди 4 дни в Дъблин бе завършил с минимална победа за Франция.

Развръзката в баража дойде в 103-ата минута, когато Тиери Анри си спря топката с ръка, а след това асистира на Уилям Галас. Въпреки, че на повторенията ясно се вижда, че нападателят на Барселона играе с ръка, реферът Хенсън призна попадението и подпечата визити на Франция за първенството в ЮАР през следващата година.

Ирландия започна по-добре мача и още в 5-ата минута Деймиън Дъф напредна много опасно по лявото крило и центрира в полето към Роби Кийн, но ударът на нападателя на „детелините” бе много разочароващ и топката излезе в аут. Постепенно обаче играчите на Франция се отърсиха от напрежението и започнаха по-сериозно да поглеждат към вратата на Шей Гивън. В 23-ата минута Дъф центрира от ляво към Дойл, който с глава се опита да свали топката към Роби Кийн, но стражът на Франция Лорис внимаваше и успя да пресече паса.

Две минути по-късно „детелите” имаха нов шанс да открият резултата, след като Лорънс напредна отлично по дясното крило, а след това центрира остро към границата на малкия пеналт, но Дойл успя само леко да чукне топката с глава и тя излезе в аут. Натискът на Ирландия все пак даде в резултат и в 33-ата минута капитанът Роби Кийн откри резултата и по този начин изравни статуквото в баража.

Килбейн с пас в коридор успя да изведе Дъф зад отбраната на Франция, крилото на „детелините” достигна топката до самата аутлиния и веднага я върна назад към Кийн. Нападателят на Тотнъм бе безпогрешен и от 7-8 метра простреля отличния до този момент Лорис – 0:1.

Няколко минути по-късно Гуркюф стреля от фаул от 35 метра, но топката мина над вратата на Гивън. В последната минута Анела стреля от границата на наказателното поле, но слабият му удар с левия крак не затрудни Гивън.

Още в първата минута на второто полувреме „детелините” пропиляха уникален шанс да вкарат втори гол. Кийн центрира от фаул към далечната греда, къде бе Джон О’Шей. Бранителят на Манчестър Юнайтед си спря топката на гърди и веднага стреля с левия крак, но ударът му мина на сантиметри над напречната греда. Няколко минути по-късно Жиняк стреля от границата на полето, а коженото кълбо мина на сантиметри покрай десния страничен стълб на Гивън. В 54-ата минута срелецът на Челси Никола Анелка стреля силно от 25 метра, но стражът на гостите бе заел добра позиция и улови.

В 61-ата минута драмата на „Стад дьо Франс” стана пълна. Първо Дъф се възползва от подхлъзване на Диара и се озова очи в очи с Лорис, но крилото на „детелините” не прояви хладнокръвие и стреля право във вратаря. В ответната атака Дън направи уникална грешка, след като позволи топката да го прескочи, но Тиери Анри не успя да овладее кълбото и да нанесе точен удар към Шей Гивън.

В 72-ата минута Саня проби отлично по дясното крило и центрира в малкия пеналт към Анелка, но ударът на нападателя излезе в аут. В ответната атака Лорънс изведе Роби Кийн в наказателното поле и капитанът на Ирландия се озова очи в очи с Лорис. Играчът на Тотнъм се опита да излъже стража, но си поведе прекалено дълго топката и тя излезе в аут. До края на мача Кийн и Евра изпуснаха изгодни положения да решат баража в редовното време и така се стигна до продължения.

В 93-ата минута Анелка стреля от 23 метра, но топката отново мина на сантиметри покрай вратата на Ирландия. Пет минути по-късно нападателят на Челси влезе в наказателното поле на гостите и след съприкосновение с Гивън падна на тревата, но реферът Хенсън даде знак играта да продължи. Натискът на „петлите” се усилваше с всяка изминала минута, а в 102-ата минута попадение на Гову бе отменено заради засада.

Съдбата обаче обърна гръб на ирландците в следващата атака. Играч на домакините изсипа топката в полето на Ирландия, Тиери Анри си спря коженото кълбо с ръка и веднага центрира успоредно на голлинията към Галас, който с глава простреля Гивън. Въпреки, че футболистите и треньорският щаб на „детелите” скочиха да искат обяснение от рефера Мартин Хенсън, той остана непоколебим и призна попадението.

През второто продължение играчите на Джовани Трапатони се опитаха да вкарат още един гол, но силите им стигнаха само за няколко разбърквания пред вратата на Лорис. В последните секунди на мача Гову можеше да вкара втори гол за Франция, но ударът му от 5-6 метра мина над напречната греда. Така през следващото лято "петлите" ще играят на световното първенство в ЮАР.

Франция – Ирландия 1:1 след продължения (0:1)

0:1 Кийн (32’)
0:2 Галас (103')