3. Селекцията на Кейрош мина със седмица през КНДР, Роналдо най-после вкара (видео)

Страхотна Португалия под дъжда в Кейп Таун

Португалия направи важна крачка към осминафиналите на световните футболни финали. Селекцията на Карлош Кейрош мина лесно през КНДР – 7:0.

Дъждът в Кейп Таун не уплаши европейците и те не дадоха никакъв шанс на корейците. Мейрелеш, Шимао, Алмейда, Тиаго на два пъти, Лиедсон и Кристиано Роналдо се разписаха във вратата на корейците.

Така капитанът Роналдо най-после прекъсна головата си суша с националната фланелка. Суперзвездата не бе отбелязвал 14 месеца попадение за родината си (последният му гол бе на 11 февруари 2009 г. за 1:0 срещу Финландия).

Статистиката на мача показва, че Португалия е отправила 13 точки удара към вратата на КНДР и е отбелязала 7 гола.

5-кратният световен шампион Бразилия е лидер в група „G” с две победи и 6 точки, Португалия има 4, Кот д’Ивоар една, а КНДР е без точков актив. С вкараните седем гола днес португалците са почти сигурни участници в следващата фаза, заедно с вече класиралите се бразилци.

Карлош Кейрош направи няколко промени в състава си. Извън титулярите останаха Деко, Ферейра, Дани и Лиедсон, докато Шимао, Мигел, Тиаго и Алмейда започнаха мача. След мача с Кот д’Ивоар (0:0) Деко нападна Кейрош и днес е на пейката. Наставникът на КНДР Ким Йонг-Хун пък заложи на същите играчи, които паднаха с 1:2 от 5-кратния световен шампион Бразилия.

Португалският тим тръгна в атака още от първия съдийски сигнал. Роналдо отправи коварен шут към вратата на КНДР, а добро включване на защитника Карвальо завърши с много неточен изстрел.

В 7-ата минута отново бранителят на Челси бе в центъра на вниманието. След центриране от корнер Мьонг Гук увисна, Карвальо стреля с глава, но топката срещна дясната греда.

На отсрещната врата Йонг Хьок стреля силно, но кълбото мина встрани. Корейският Рууни Тае Се пък опита да затрудни Едуардо от 40-ина метра. В 14-ата минута нападателят се озова на отлична позиция, но не успя да си спре добре топката в пеналта.

В Кейп Таун заваля проливен дъжд, а Роналдо направи няколко страхотни финта за зрителите на стадиона. След 18 минути игра КНДР стигна до най-доброто си положение за отбелязване на гол. Капитанът Йонг Йо отправи диагонален шут, Едуардо изби, а Нам Чол не бе точен при добавката с глава.

Европейците отговориха момента с два шута от средна дистанция на Мейрелеш, които обаче се оказаха неточни. При третия си опит в 29-ата минута обаче халфът не сгреши. Тиаго изведе отлично играча на Порто в наказателното поле и той прониза стража на корейците – 1:0.

6 минути по-късно Мейрелеш бе близо до второто си попадение в мача, но от около 10-ина метра стреля встрани. В края на първата част пропуски направиха Роналдо и Алмейда. 1:0 за Португалия след 45 минути игра под проливния дъжд в Кейп Таун.

Любопитното е, че жителите на Северна Корея имаха възможността да наблюдават директно мача. Никога преди страната не е гледала в живо предаване мач от световно футболно първенство. Последното директно излъчване на мач в страната датира от юни 2009 година, когато националният тим на КНДР игра решаващ квалификационен мач с Иран.

Втората част започна с хубав удар на Тиаго, който бе спасен от Мьонг Гук и с много слабо изпълнение на Роналдо от 20 метра. В 49-ата минута отново Кристиано пробва рефлекса на корейския страж, той не се намеси по най-добрия начин, но Алмейда не успя при добавката.

Звездата на КНДР Тае Се постоянно тормозеше Карвальо и Алвеш, но така и не намираше пътя към мрежата на Едуардо.

В 53-ата минута португалците ликуваха за втори път в срещата. След отлична атака Мейрелеш изведе на стрелкова позиция Шимао и крилото на Атлетико (Мадрид) провря кълбото между краката на корейския вратар.

Тимът на Кейрош не спря до тук. 180 секунди по-късно левият краен бранител Коентрао се пусна по фланга, качи коженото кълбо на главата на Алмейда и нападателят на Вердер (Бремен) не сгреши – 3:0. След час игра Мьонг Гук отново извади топката от мрежата си. Роналдо подаде отлично към Тиаго, който вкара от 17 метра.

Малко по-късно капитанът на Португалия намери Мейрелеш в малкия пенал, но той стреля неточно. В 68-ата минута и Коентрао пропусна от непосредствена близост. Суперзвездата Роналдо и неговите съотборници продължиха да се забавляват на терена като играчът на Реал (Мадрид) се опита да счупи напречната греда. Гредата спря Кристиано и на мача с Кот д’Ивоар.

В 81-ата минута Кванг Чон сгреши фатално и Лиедсон от воле не остави никакви шансове на корейския вратар – 5:0.

6 минути след петия гол Роналдо най-после прекъсна головата си суша с националната фланелка. След грешка на бранителите в бяло и след 14 месеца, Кристиано бе точен за 6:0.

В следващата атака на „червените” Велосо центрира в наказателното поле и Тиаго с глава отбеляза втория си гол в мача за крайното 7:0.

Категорична победа за Португалия над КНДР – 7:0. В последния кръг на груповата фаза отборът на Кейрош се изправя срещу Бразилия, Дрогба и останалите „слонове” ще мерят сили със севернокорейците. Отборът на Ким Йонг-Хун вече няма и теоретични шансове за продължаване във втората фаза.

Португалия – КНДР 7:0
(1:0) Мейрелеш 29’
(2:0) Шимао 53’
(3:0) Алмейда 56’
(4:0) Тиаго 60’
(5:0) Лиедсон 81’
(6:0) Роналдо 87’
(7:0) Тиаго 89’

Португалия: Едуардо; Мигел, Карвальо, Алвеш, Коентрао; Мейрелеш (70’ Велосо), Мендеш; Шимао (74’ Дуда), Тиаго, Роналдо (к.); Алмейда (77’ Лиедсон);
Селекционер: Карлош Кейрош;

КНДР: Мьонг Гук, Йонг Хьок (75’ Сонг Чол), Нам Чол (59 Кум Ил), Юн Ли, Кванг Чон, Юн Нам, Чол Джин, Йонг Хак, Йонг Йо (к.), Тае Се, Ин Гюк (58’ Йонг Жун);