3. „Селесао” подчини „Скуадра адзура” на „Емирейтс” в дербито на Света

„Селесао” подчини „Скуадра адзура” на „Емирейтс” в дербито на Света

Силна вечер за Роналдиньо и компания, и много поводи за размисъл за Марчело Липи

Отборът на Бразилия постигна престижна победа с 2:0 над световния шампион Италия в приятелска среща, играна на стадион „Емирейтс” в Лондон пред погледа на редица известни имена от света на футбола. Дербито на Света – така някои определяха сблъсъка между най-успешните национални отбори за всички времена. Днес обаче 5-кратните световни шампиони от Бразилия надиграха тотално 4-кратните първенци от Италия.

Още от самото начало Бразилия започна да реди атака след атака, докато Италия предимно се защитаваше и разчиташе на дълги топки към самотния в атака Алберто Джилардино. Още в 13-ата минута Бразилия поведе в резултата. Кариоките направиха страхотна атака, при която Елано се оказа сам срещу Буфон и халфът на Манчестър Сити хладнокръвно преодоля вратаря на „адзурите” - 1:0. Натискът на бразилците продължи и в 27-та минута Робиньо открадна една топка от Пирло, след което направи смешни бранителите на Италия и с хубав удар с левия крак прати топката в долния ляв ъгъл на Буфон за 2:0. До края на полувремето Роналдиньо от фаул и Елано с далечен удар можеха да направят и 3:0, но ударите им преминаха встрани от целта.

През второто полувреме темпото видимо падна, но отново бразилците владееха по-често топката, а Италия предимно се защитаваше. Роналдиньо, Елано и Робиньо взаимодействаха много добре в предни позиции, но силни изяви на италианската отбрана и много неориентираните изяви на четвъртия в атаката на „селесао” Адриано, не допуснаха да се стигне до нещо по-опасно. Италия пък разчиташе на дълги подавания към резервата Лука Тони, но той почти не успяваше да укроти топката. В 65-ата минута голмайсторът на Байерн буквално гушна с ръце топката в наказателното поле и след това вкара топката в мрежата, но попадението бе отменено заради явния фаул, за който незнайно защо Тони протестира.

Другата резерва в състава на Италия Джузепе Роси обаче се включи много добре и на няколко пъти навързваше защитата на Бразилия, но бе спиран с нарушения. Въпреки усилията на Роси обаче, „Скуадра адзура” не успя да създаде по-опасни положения. Стигна се до 81-та минута, когато най-опасната атака на Италия бе пропиляна от Тони. Джузепе Роси проби много добре от дясно и подаде на Лука Тони, който от малкото наказателно поле стреля слабо и не успя да преодолее вратаря на Бразилия. В 85-ата минута Роналдиньо центрира остро в наказателното поле, но Буфон изби топката пред главата на противников футболист. В 85-ата минута Гросо изпълни отличен пряк свободен удар, но Жулио Сезар спаси. При последвалия ъглов удар Тони стреля с глава, но отново стражът на бразилците спаси. До края на срещата двата отбора не създадоха нищо по-интересно и резултатът остана непроменен.

Бразилия – Италия 2:0