3. Сензация на старта: Динамо шокира Челси

Сензация на старта: Динамо шокира Челси

Загреб ликува след 1:0 в първия мач от новия сезон в Шампионска лига

Динамо (Загреб) поднесе огромна изненада още на старта в Шампионската лига, след като победи Челси с минималното 1:0 в първия двубой от група Е.

Хърватският гранд, който отстрани Лудогорец в третия квалификационен кръг на надпреварата, стигна до успеха с гол на Мислав Оршич. Нападателят се разписа в 13-а минута след великолепна индивидуална акция.

Динамо допусна голове във всеки домакински мач в предварителните кръгове на турнира, но този път успя да опази мрежата си суха срещу силния тим на Челси.

Нещо повече, домакините удариха и греда малко след почивката, макар че преди това гостите от Англия сториха същото и държаха инициативата през по-голямата част от срещата.

Дебют за „сините“ от Лондон направи Пиер-Емерик Обамеянг, който се разписа в 50-ата минута, но голът бе отменен, защото асистентът Бен Чилуел беше в положение на засада.

Иначе Челси стартира по-дейно, а Рахийм Стърлинг изведе Пиер-Емерик Обамяенг в хърватското наказателно поле в шестата. Нападателят върна топката назад за Стърлинг, който стреля по земя, но топката спря в тяло на бранител на Динамо.

В 13-ата минута обаче Динамо откри резултата след чудесно развита корнатака. Любичич центрира към Петкович в средата на терена, който с глава изведе Мислав Оршич. Звездата на хърватите беше опитан да бъде догонен от Уелси Фофана, но елегантно нападателят на Загреб прати топката във вратата на Кепа - 1:0.

След допуснатия гол в Хърватия отборът на Томас Тухел продължи да владее значително повече топката спрямо своя съперник, но отличната игра на "модрите" в отбрана убиваха всеки устрем на атакуващите играчи на Челси да шутира опасно посока вратата, пазена от Доминик Ливакович.

В 30-ата се наложи на Кепа да прави спасяване, след като капитанът Ариан Адеми беше оставен напълно непокрит на 20-ина метра и шутира, но испанецът с две ръце боксира встрани.

До края на първата част големи шансове пред двете врати нямаше и Динамо се оттегли с гол аванс спрямо английския си съперник при домакинството си в Загреб.

В 49-ата Обамеянг се разписа в домакинската врата, но голът на габонеца беше отменен поради засада при паса на Ковачич за Чилуел, след което последва подаването за новия лондонски нападател.

Единадесет след подновяването на играта на "Максимир" Динамо стигна до чудесна възможност да удвои аванса си срещу Челси. Стефан Ристовски отправи топовен удар посока вратата на Кепа, а испанецът леко отби нагоре топката, която след това срещна напречната му греда и отиде напред.

Тухел направи редица промени в своя състав в хода на втората част, като в игра се появиха Броя, Жоржиньо, Кукурея и още, но новите играчи не спомогнаха на отбора да заиграе по-силно при визитата си в Загреб.

Осем преди края пък Армандо Броя беше намерен с добро центриране в наказателното поле на "модрите" и стреля с глава, но Любичич се намеси самопожертвователно и блокира удара, пращайки топката в ъглов удар за госта, от който не последва нищо вълнуващо.

По този начин Динамо взе трите точки от тази среща, а за хърватите предстои визита на "Сан Сиро" срещу Милан, докато Челси ще приеме Ред Бул Залцбург на "Стамфорд Бридж" във вторите срещи на двата отбора от тазгодишното издание на Шампионската лига.

ДИНАМО ЗАГРЕБ - ЧЕЛСИ 1:0
1:0 Мислав Оршич (13)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

ДИНАМО ЗАГРЕБ: Доминик Ливакович – Садех Мохарами, Йосип Шутало, , Дино Перич – Стефан Ристовски, Ариан Адеми, Йосип Мишич, Лука Иванушец, Роберт Любичич -Мислав Оршич, Бруно Петкович;

Треньор: Анте Чачич;

ЧЕЛСИ: Кепа – Матео Ковачич, Пиер-Емерик Обамеянг, Рахийм Стърлинг, Мейсън Маунт, Бен Чилуел, Рийс Джеймс, Калиду Кулибали, Сесар Аспиликуета, Кай Хавертц, Уесли Фофана;

Треньор: Томас Тухел.

Удинезе обърна Парма от 0:2 като гост