3. Шалке спечели "Майката на всичи дербита" срещу Борусия

Шалке спечели "Майката на всичи дербита" срещу Борусия

"Кралско сините" надиграха съседите си с 2:1 в поредното запомнящо се рурско дерби

Шалке спечели второто дерби на областта Рур срещу Борусия Дортмунд в рамките на настоящия сезон в Бундеслигата. Момчетата на Феликс Магат триумфираха над амбицирания си съперник с 2:1 в мач от 24-я кръг на лигата, а автор на победното попадение стана Иван Ракитич в 83-ата минута. Преди това халфът понесе отговорността за дузпа, с която гостите поведоха в резултата в началото на второто полувреме. Дербито на Рур се отличава с цикличния си характер, според който двата тима менят доминацията в съперничеството си на всяко кръгло десетилетие. Настоящото определено принадлежи на Шалке, който не е губил срещу Борусия от почти четири години. Интересен факт около двубоя е, че това бе победа номер 200 за Феликс Магат като наставник в Оберхаус-а.

„Майката на всички дербита” с това прозвище съперничеството между двата рурски клуба, които са отдалечени на по-малко от 30 км един от друг, е бетонирало мястото си в историята на немския футбол. Днешният двубой, както много други преди него, бе воден на "живот и смърт" и не разочарова препълнената „Фелтинс Арена”.

Първата част бе изпълнена с интересни моменти, но въпреки това съставите запазиха искрите за след почивката. Историята и статистиката не бяха на страната на Борусия, тъй като дортмундци бяха печелили само два пъти в последните 22 двубоя. Въпреки това гостите първи застрашиха вратата на Мануел Нойер. В 14-ата минута Кевин Гроскройц бе изведен на чиста позиция за стрелба, но последвалият удар попадна в Рафиня, който изчисти напред. В следващите минути настъпи затишие докато Марсело Бордон не избухна на два пъти в рамките на по-малко от минута.
В 26-ата бразилският централен защитник на „кралско сините” първо изпрати истински снаряд от около 30 метра по посока рамката на Роман Вайденфелер. Стражът заложи на сигурно и изчисти в ъглов удар. След изпълнението на корнера Бордон не бе затруднен във въздуха и умело насочи кълбото с глава към вратата. Там от гол линията на помощ се притече Мохамед Зидан, който предотврати сигурно попадение за домакините. Вайденфелер още веднъж трябваше да демонстрира добрите си умения, след като авторът на решаващия гол от предишния сблъсък Джеферсън Фарфан нахлу диагонално в наказателното поле. Вратарят се хвърли в краката на перуанеца и предотврати нова опасност пред вратата си. С това тимовете се оттеглиха на почивката.

Непосредствено след подновяването на играта Борусия успя да поведе в резултата след точно изпълнена дузпа от Нури Шахин в 46-ата минута. Правото на наказателен удар заслужи Нелсон Валдес, който бе съборен от Иван Ракитич. Със силен удар високо в левия ъгъл Шахин бе безкомпромисен за 1:0. Четири минути по-късно Борусия можеше да води с 2:0. Шахин центрира силно в противниковото наказателно поле. Там никой не успя да пресрещне топката, която впоследствие отскочи от гърдите на Матс Хумелс и прелетя на милиметри извън рамката на вратата.
След това Шалке започна постепенно да изравнява играта и да подлага съперника си на все по-голямо напрежение. Натискът даде резултат в 67-ата минута. Бенедикт Хьоведес успя да върне двубоя в начална позиция, след като изпревари защитата на Борусия при остро центриране на Лукас Шмиц към близката греда. Защитникът на Шалке засече топката и я прати плътно страничната греда за 1:1. В 76-ата топреализаторът на „кралско сините” Кевин Курани имаше идеален шанс да изведе тима си напред. Роденият в Рио Де Жанейро нападател получи отлично подаване в наказателното поле. Вместо обаче да потърси съдействие със свой съотборник той предпочете индивидуалната акция, която доведе до спасяване от страна на Вайденфелер. Шалке искаше победата и тимът не даваше признаци, че ще се откаже от трите точки.

Неусетно срещата навлезе в заключителните си 10 минути, които се оказаха златни за състава на домакините и по-специално „грешникът” Иван Ракитич, който отбеляза изящен гол от далечно разстояние в 83-ата минута. Халфът простреля Роман Вайденфелер от 25 метра със страховит шут от централна позиция в горния десен ъгъл. С това той успя да се реваншира пред феновете и съотборниците си за дузпата, която изработи в началото на втората част.

След тежкия и неочакван удар Дортмунд се впусна в отчаяни атаки. Изсипаните топки в половината на домакините обаче не бяха достатъчни за изравнително попадение.

С победата в 24-я кръг Шалке (48 т.), който разполага с най-добрата защита в първенството, се доближи на точка зад лидерите Байер и Байерн. Поражението за Борусия няма да промени позицията на клуба през този кръг. Борусите (39 т.) ще запазят петата си позиция и квотата в Лига Европа, но Вердер ще има възможността да една точка зад "жълто-черните".

Артета: Гостуваме на шампионите, няма как да е лесно