3. Шок в Лондон: Арсенал отпадна след гол от центъра и дузпи (ВИДЕО)

Шок в Лондон: Арсенал отпадна след гол от центъра и дузпи (ВИДЕО)

Фамозен вратар прати Спортинг на четвъртфинал

Спортинг (Лисабон) отстрани изключително драматично Арсенал в осминафиналите на турнира Лига Европа.

Португалските „орли“ стигнаха до 1:1 в реванша като гости и се наложиха с 5:4 след дузпи, за да продължат напред за сметка на лидера в английската Висша лига.

„Топчиите“ пък отпаднаха от европейските клубни турнири, а освен това дадоха 2 свидни жертви, тъй като преди почивката травми получиха защитниците им Такехиро Томиясу и Уилям Салиба.

Срещата в Лондон бе изключително емоционална и предложи всичко на зрителите – гол от центъра, 2 греди, червен картон, куп положения, фантастични спасявания и изчистване от голлинията на защитник в края на второто продължение.

Иначе двата отбора си поделиха по едно полувреме като домакините бяха по-дейни преди почивката и логично откриха резултата чрез капитана си Гранит Джака, разписал се след добавка.

Вратарят на гостите Антонио Адан обаче изигра страхотен двубой и опази вратата си от второ попадение, докато след паузата съотборниците му се разиграха.

Малко след изтичането на първия игрови час пък Педро Гонсалвеш вкара фамозен гол от центъра, за да изравни.

В продълженията попадения не паднаха като отново главно действащо лице бе 35-годишният капитан на лисабонци Адан, който спаси и една от дузпите, за да прати своите в следващата фаза.

Гостите стартираха добре мача и успяха да стигнат до първия шанс в 14-а минута. След добра индивидуална игра от Фернандо Тринчао той успя да навлезе навътре и да стреля, но ударът профуча встрани.

"Топчиите" успяха да вдигнат оборотите набързо обаче и в 21-а минута откриха резултата. След извеждащ пас към Мартинели, негов удар беше спасен от вратаря Адан, но при добавката Джака отбеляза на полупразна врата за 1:0.

В 31-а минута Жезус се откри на стрелкова позиция и шутира в близкия ъгъл, но вратарят спаси. Гостите успяха да се задържат в мача обаче и сякаш от нищото в 62-а минута Педро Гонсалвеш успя да матира Аарън Рамсдейл от над 50 метра, след като английският страж беше хванат неподготвен.
Само две минути по-късно стрелецът Паулиньо беше на сантиметри от сензационен пълен обрат за Спортинг, но ударът му с глава мина над вратата на Арсенал.

Домакините продължиха да са разколебани и в 72-а минута Маркус Едуардс пропусна очи в очи срещу Рамсдейл да изведе Спортинг напред. До края на мача и двата потърсиха решителния гол, но паритетът се запази и се стигна до логични продължения.

В тях Арсенал имаше редица чисти положения, ала не се възползва от нито едно. В 97-а минута резервата Леандро Тросар бе изведен сам срещу Антонио Адан, но стражът успя да докосне топката, за да я избие в гредата. Натискът на домакините стана свиреп и само брилянтните изяви на Адан, както и на защитниците пред него спасиха Спортинг. Последните минути игрово време пък гостите доиграха с човек по-малко заради втори жълт и съответно червен картон на Угарте.

Въпреки това обаче равенството се запази и така се стигна до дузпи. В тях и двата отбора бяха безпогрешни в първите си 4 опита. В петия Габриел Мартинели сгреши за Арсенал, тъй като Адан отново спаси, докато резервата Нуно Сантош бе безапелационен и прати Спортинг (Лисабон) на четвъртфиналите.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

Арсенал: Рамсдейл, Томиясу, Салиба, Габриел, Зинченко, Нелсън, Жоржиньо, Джака, Виейра, Жезус, Мартинели;

Спортинг Лисабон: Адан, Инасио, Диоманде, Сент Жуст, Райс, Угарте. Гонсалвеш, Есгаьо, Тринчао, Едуардс, Паулиньо;

Удинезе обърна Парма от 0:2 като гост