Швейцария се изправя go голяма степен срещу самата себе си днес следобед, макар съперникът да се казва Албания. Куп футболисти от балканския тим са играли за швейцарските гарнитури като юноши. Най-куриозният сблъсък е между двамата братя Гранит и Толант, които са деца на албански емигранти от Прищина, но израснаха в Базел, а после припознаха различни родини. Общо деветима от 23-мата в разширения състав на Де Биази имаха право да носят и екипа на кръстоносците, докато други шестима от тима на Петкович можеха да са при противника днес.
В началото на 90-те след избухването на войната в Югославия Швейцария прие десетки хиляди бежанци от Косово, а синовете им се включиха в добре организирани програми за развитие. А те произведоха днешните звезди на страната начело с Джердан Шакири, Рикардо Родригес и Брийл Емболо - всичките с имигрантски корени. Абсурдът идва от факта, че след Франк Флетчър (избрал Венецуела) и Младен Петрич (Хърватска) сега цели седем идват с Албания на Евро 2016 - Арлинд Айети, Фредерик Весели, Насер Алиджи, Миген Баша, Армир Абраши, Шкелцен Гаши и Толант Джака, след като са играли за поне един швейцарски национален тим. Ето защо бившият селекционер Отмар Хицфелд призова за промяна на правилата, тъй като федерацията е инвестирала поне 30 000 франка за всеки играч.
За самите футболисти изборът не е лесен. По време на квалификациите за Евро 2012 Гранит Джака бе атакуван и от двете страни. Албанците го освиркваха, докато швейцарски тв коментатор се усъмни, че нарочно е пропуснал да вкара при 2:0. "Предполагам, че Джака не е бил нещастен, че не отбеляза срешу Албания", заяви Саша Руфер, но впоследствие се извини за забележката си. Днес това не притеснява родителите на двамата братя, които миналата есен видяха в рамките на дни как първо Швейцария, а после Албания се класира за Евро 2016. "Щеше да е тъжно, ако и двамата не бяха успели - заяви бащата Раджип. - Единият син за Швейцария, другият за Албания - това е перфектното обобщение на нашето семейство."