3. Сити оживя след голова престрелка със Съндърланд - 4:3

Сити оживя след голова престрелка със Съндърланд - 4:3

"Кралете на драмата" в Англия оживяха след 4:3 срещу "черните котки", Марто Петров игра 10 минути за Сити

В същинска голова престрелка се двубоя от 18-я кръг във Висшата лига между Манчестър Сити и Съндърланд. В рамките на първите 45 минути паднаха цели пет гола, като благодарение на няколко наивни грешки в защитните формации на двете страни „гражданите” се оказаха напред в резултата. След почивката Кенуайн Джоунс и Роке Санта Крус нанизаха по един гол за да оформят крайното 4:3 за Сити.

Попаденията за домакините, които освен за победата се бореха трескаво и за поста на мениджъра си Марк Хюз, който медиите на острова вече пратиха в оставка и на негово място поставиха Роберто Манчини, отбелязаха три от звездите на мултимилионното нападение Роке Санта Круз, Карлос Тевес и Крейг Белъми. За Съндърланд през първата част се разписаха Джон Менсах и младокът Хендерсън.

Старт на голеадата даде 28-годишният парагваец Санта Крус в един от редките случаи, в които стартира като титуляр за „гражданите”. В четвъртата минута Белъми получи чудесно подаване зад гърба на отбраната и едно докосване нахлу в наказателното поле на гостите. Без да бави атаката той пусна ниско топката към непокрития Санта Крус и на празна врата той записа първия си гол за Сити във Висшата лига.
В 12-ата минута отново Белъми се бе озовал в лявата част на наказателното поле. В близост до крайната линия в борба за топката при наглед безобидна ситуация реферът Андрю Маринър посочи към бялата точка. Повторенията показаха как Найрън Нозуърти настъпва с върха на обувката си лявото ходило на Белъми. Карлос Тевес застана зад бялата точка и плътен удар прати топката в средата на вратата, пазена от Мартън Фулоп.

В 16-ата минута обаче гостите отвърнаха на удара чрез ганайският бранител Джон Менсах. Анди Рийд запрати високо центриране от десния фланг. Коло Туре не опази Менсах, който спокойно надскочи футболистите в светло-сини екипи и прати кълбото покрай Шей Гивън за 1:2. Без много двоумене в 24-ата минута „черните котки” върнаха мача в изходна позиция. Отново Коло Туре трябваше да поеме вината за втория гол на Съндърланд, след като се размина по нелеп начин с неизчистена топка в наказателното си поле. 19-годишният халф на гостите Джордън Хендерсън връхлетя в пеналта и с бомбен диагонален удар препарира Гивън за 2:2.
В момента, в който играта на двата тима създаде впечатлението за нормализиране Белъми прониза Фулоп за трети път в рамките на първото полувреме. Шон Райт Филипс, който в началото на второто полувреме бе заменен принудително, проби по дясното крило и с много усилия се освободи от опеката си. Топката бе насочена към Санта Крус, той предпочете да я прескочи. След като никой от защитата на Съндърланд не се нагърби със задачата да пресече паса топката се озова на крака на Белъми, който не сбърка от малката дистанция и отново изведе Сити напред в резултата.

В хода на срещата Сити загуби две важни фигури от подредбата си, първо Сабалета и след почивката наскоро завърналият се в игра Райт-Филипс. Положението в Съндърланд не бе никак по-цветущо, тъй като терена принудително напуснаха Стед Малбранк и Фрейзър Кямбъл.
Съндърланд започна второто полувреме като по-активния отбор и в 62-ата минута Кенуайн Джоунс бе на път да развали коледните празненства на „Йистландс”. Голмайсторът Хендерсън нахлу по дясното крило и сантиметри преди крайната линия успя да центрира силно към близката греда. Там Джоунс с летящ удар с глава изравни за втори пореден път – 3:3. След този момент дори и природните стихии обърнаха гръб на „гражданите”. Обилният снеговалеж, който започна да се сипе на „Сити ъф Манчестър” представляваше доста точно олицетворение на състоянието на отбора.

Роке Санта Крус обаче върна празничното настроение сред феновете на Сити. В 69-ата минута парагваецът увеличи двукратно головата си сметка във Висшата лига, след като Гарет Бари спаси високо подаване в наказателното поле и с добре пласиран пас намери Санта Крус, който на празна врата на сбърка и доведе резултата до 4:3. В този момент иронично или не секна и снеговалежът над градския стадион в Манчестър.
В последните пет минути в игра за „гражданите” се появи и Марто Петров на мястото на Крейг Белъми. Българинът не успя да създаде нищо опасно пред вратата на Фулоп. В 92-ата минута за излишно грубо влизане срещу Гарет Бари червен картон получи Майкъл Търнър от Съндърланд.

В крайна сметка макар и измъчена победата за Сити бе повече от сладка. Сити натрупа 29 точки и задмина Ливърпул и Бирмингам за шестото място в лигата. „Гражданите” имат и мач по-малко спрямо Челси, Манчестър Юнайтед, Тотнъм и Астън Вила. Съндърланд регистрира девета загуба от началото на сезона и с 21 точки се намира на 11-а позиция в Премиершип.

За Манчестър Сити: Шей Гивън, Майка Ричардс (Сабалета – 22’), Недум Онуоха, Коло Туре, Силвиньо, Стивън Айрланд, Гарет Бари, Шон Райт-Филипс (Компани – 52’), Карлос Тевес, Крейг Белъми, Роке Санта Крус;

За Съндърланд: Мартън Фулоп, Найрън Нозуърти (жълт картон – 78’), Майкъл Търнър (червен картон – 90’), Джон Менсах (Хийл – 76’), Джордж Макарни, Фрейзър Кямбъл (Ричардсън – 60’), Джордън Хендерсън, Анди Рийд, Лий Кетърмол (жълт картон – 88’), Стед Малбранк (Джоунс – 41’), Дарън Бент;

Рефер: Андрю Маринър;

Стадион: „Сити ъф Манчестър”;
Алавес отново не прости на Севиля (ВИДЕО)

Трета поредна победа в съперничеството след 2:1

Ница разгроми Сент Етиен с 8:0 (ВИДЕО)