3. След 9 години очакване: Арсенал отново спечели трофей (ВИДЕО+СНИМКИ)

След 9 години очакване: Арсенал отново спечели трофей (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Топчиите” обърнаха Хъл от 0:2 до 3:2 и вдигнаха ФА Къп на „Уембли” след продължения

Арсенал най-после спечели трофей! „Топчиите” сложиха край на един от най-дългите периоди без спечелено отличие в своята история, след като достигнаха до пълен обрат и успех след продължения с 3:2 над Хъл Сити.

Така лондончани вдигнаха първа купа от 2005 година насам, когато отново триумфираха с ФА Къп.

Днешният 133-и финал на най-стария клубен футболен турнир бе изгледан на живо от принц Уилям, а 25 000 от привържениците на „артилеристите” го наблюдаваха заедно на клубния стадион „Емирейтс”, на чийто терен бяха поставени два огромни екрана.

Момчетата на Арсен Венгер пък изравниха рекорда на Манчестър Юнайтед от 18 участия във финални мачове на стадион „Уембли” и най-после зарадваха своите фенове.

Мачът започна вихрено за „тигрите”, които нямаха победа от пет мача, но поведоха с две попадения още преди да са изтекли първите десет минути.

В четвъртата те се възползваха от пословичната слабост на Арсенал при статичните положения и откриха резултата чрез един от тримата си централни бранители - Джеймс Честър. Той се разписа, след като отклони неточен шут от воле на Том Хъдълстоун след центриране от корнер и така Хъл взе преднина.

Тя бе удвоен още в деветата минута и то пак след статично положение, а попадението отново бе дело на централен защитник. Този път изстрел на Дейвид Мейър бе блокиран от Лукаш Фабиански, ала връхлитащият на скорост Къртис Дейвис от малък ъгъл прати топката в мрежата – 2:0.

В 12-ата минута преднината на „тигрите” можеше да стане класическа, след като третият им централен бранител– Алекс Брус, успя с глава да прехвърли Фабиански, ала Киърън Гибс изби от голлинията.

След това обаче Арсенал постепенно започна да налага своя стил на игра и съумя да върне сравнително бързо единия гол. Това се случи в 17-ата минута, когато Санти Касорла изпълни отлично един пряк-свободен удар и даде надежди на „артилеристите”.

После Месут Йозил пропусна от изгодна позиция, но в крайна сметка двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 2:1 в полза на Хъл.

След паузата „топчиите” поеха инициативата и започнаха да затягат обръча около наказателното поле на Хъл, а реферът Лий Пробърт на два пъти подмина донякъде основателни претенции за дузпа отстрана на лондончани.

В 66-ата минута пък Алекс Брус получи травма и трябваше да бъде заменен принудително от своя баща Стив, което доведе до объркване в отбраната на символичните гости.

Така се стигна до 71-ата минута, когато Арсенал изравни, а попадението отново падна при статично положение. Този път, след центриране от корнер, топката рикошира и се озова в Лоран Кошчиелни, а защитникът я прати в мрежата от вратарското поле – 2:2.

Единадесет минути преди края на редовните 90 обратът можеше да стане пълен, след като Киърън Гибс получи топката пред вратарското поле на Хъл, но не успя да улучи вратата за ужас на лондонските фенове.

Последваха пропуски на Оливие Жиру и резервата Яя Саного, ала нови попадения не паднаха и така се стигна до продължения.

В четвъртата минута на първото от тях Арсенал бе близо до гола, след като Аарън Рамзи отне топката от Къртис Дейвис и я сложи на главата на Оливие Жиру, но ударът на френския таран срещна напречната греда.

Ключовият момент в мача дойде в 109 минута, когато Оливие Жиру изведе изключително технично с пета Аарън Рамзи, а уелсецът от движение прати топката неспасяемо в долния ъгъл на вратата.

Четири минути преди края на продълженията пък Лукаш Фабиански сгреши фрапантно и резервата Соне Улуко насочи топката в опразнената врата, но в последния миг Киърън Гибс изби за втори път от голлинията.

Така Арсенал вдигна новия трофей на ФА Къп. Тази година отличието бе преработено за едва трети път от създаването й в сегашния вид през 1911 година. Новата купа е по-тежка от предишната. Тя тежи 6.3 килограма и е изработена от чисто сребро, но това въобще не притесни капитанът на „топчиите” Томас Вермаален, който гордо я вдигна на митичния „Уембли”.

Със спечеления трофей Арсенал вече има 11 от ФА Къп във витрината си и се изравни на върха по този показател с Манчестър Юнайтед.

Висшата лига не е по-силна от Серия „А“

Това заяви Рикардо Калафиори

Милан докосва върха след класика за 5 минути (ВИДЕО)

„Росонерите“ не дадоха шанс на Лече – 3:0

Дортмунд се развихри за обрат от 0:2 до 4:2 (ВИДЕО)

На Острова: Сити ще се размине с тежките наказания

Сензационен обрат в делото срещу шампионите за 115 нарушения на финансовия феърплей

Мота: Офанзивната фаза не е един играч, а целият отбор

„Преживях толкова много хубави моменти в Дженоа"

Пеп за Родри: Претърпя операция, сезонът за него приключи