3. След Сити дойде ред и на Юнайтед: Ливърпул изхвърли „червените дяволи” от ФА Къп (видео)

Мърсисайдци показаха, че са турнирни бойци и пречупиха "червените дяволи" с 2:1 на „Анфийлд”, Бербатов влезе в края

След като само преди дни Ливърпул отстрани от Карлинг Къп лидера в английската Висша лига – Манчестър Сити, сега мърсисайдци изхвърлиха и другия манчестърски гранд – Юнайтед, от надпреварата за ФА Къп.

В среща от четвъртия кръг на надпреварата момчетата на Кени Далглиш останаха без поражение у дома под негово ръководство, налагайки се над „червените дяволи” с 2:1.

Българският нападател на гостите Димитър Бербатов се появи в игра едва в 90-ата минута и нямаше как да окаже някакво влияние върху развръзката на мача.

Наставникът на домакините Кени Далглиш избра да започне мача с петима защитници, като най-опитният сред тях – Джейми Карагър, стартира в непривичната позиция на дефанзивен полузащитник, играещ много близо до централната двойка бранители.

В атаката на Ливърпул пък започна разочароващият след трансфера си от Нюкасъл Анди Керъл, а представилият се отлично в срещата с другия манчестърски тим – Сити, Крейг Белами бе оставен на резервната скамейка.

Мениджърът на гостите от Манчестър сър Алекс Фъргюсън нямаше как да разчита на получилите контузии през седмицата Уейн Рууни и Луиш Нани, като предпочете да заложи на опита в средата на терена.

В средната линия за Юнайтед действаха ветераните Райън Гигс и Пол Скоулс, на които помагаше Майкъл Карик, като уелсецът действаше близо до единствения нападател на шампионите – Дани Уелбек.

Шотландецът реши, че на вратата трябва да се завърне испанецът Давид де Хеа, чиято несигурност отново си пролича в течение на двубоя, игран на митичния „Анфийлд”, а феновете на "фениксите" използваха всяка възможност да освиркват капитана на гостите Патри Евра, забъркал се в расистки скандал с Луис Суарес.

Донякъде изненадващо обаче, гостите започнаха по-силно срещата и се настаниха в половината на Ливърпул, въпреки очакваният първоначален домакински натиск.

Атаките на „червените дяволи” обаче се развиваха предимно по десния фланг, където много активни бяха Антонио Валенсия и Рафаел да Силва, а левият краен бранител на домакините Луис Енрике изглеждаше крайно нестабилен.

Именно след едно нападение отдясно дойде и първата опасност в двубоя, след като Валенсия получи пространство и напредна, а после със силен шут прати топката в дясната греда на пазената от Пепе Рейна врата.

В 20-ата минута обаче колебливостта на Давид де Хеа при центриранията се оказа решителна, тъй като испанският страж се засуети при едно изпълнение на ъглов удар, а Дани Агер скочи над всички и откри резултата – 1:0 за Ливърпул.

След попадението домакините дадоха инициативата на Юнайтед и атаките на „червените дяволи” ставаха все по-опасни, а в 39-ата минута логичното все пак се сети и статуквото бе възстановено. Атаката започна от една грешка на Луис Енрике, от която се възползва бразилецът Рафаел.

Кариоката използва максимално празното пространство пред себе си и центрира остро и по земя към наказателното поле, където кореецът Парк Джи-Сунг засече топката от движение и я прати в мрежата за 1:1. При този резултат дойде и почивката, а след нея домакините заиграха по-концентрирано и изравниха играта.

Чистите голови положения през вторите 45 минути като цяло липсваха. В 63-ата минута Кени Далглиш извърши двойна смяна, пускайки в игра Чарли Адам и Дирк Каут, а последният се оказа и неговия джокер, тъй като донесе победата на Ливърпул.

Това стана две минути преди края на редовните 90, когато холандецът бе изпуснат от отбраната на Юнайтед и останал очи в очи с Де Хеа, го преодоля със силен шут, който бе в обсега на испанеца, но спря в мрежата му.

Преди асистенцията на Анди Керъл за гола останаха съмнения за засада, но така или иначе Дирк Каут вкара дългоочаквания си 50-и гол за Ливърпул, а същевременно с това класира своите за петия кръг на най-стария клубен футболен турнир.

Само минута по-късно домакините можеха да реализират и още един гол, но удар на Анди Керъл с глава срещна напречната греда, а добавката на Дирк Каут мина на сантиметри от вратата.

В 90-ата минута на терена се появи Димитър Бербатов, но той така и не успя да докосне топката за малкото време на игрището, което той и съотборниците му в крайна сметка напуснаха победени.

Радост за родните отбори: УЕФА увеличи премиите за солидарно плащане