3. Словакия попари световния шампион в мача на годината! (видео)

Словакия попари световния шампион в мача на годината! (видео)

Жалка Италия падна с 2:3 на „Елис Парк” в Йоханесбург и загуби титлата си, дебютантът Словакия на осминафинал!

Словакия попари световния шампион в мача на годината!  (видео)

Изключителен двубой на „Елис Парк Стейдиъм” в Йоханесбург предложиха отборите на Словакия и Италия. Изненадващо или не, словаците, които са абсолютен дебютант на световни първенства, победиха драматично с 3:2 и се класираха на осминафинал на Световното първенство в ЮАР, където ще чакат победителя от група „Е”. Световният шампион Италия пък отпадна по изключително срамен начин – само 2 точки за „адзурите” в една от най-слабите групи на Мондиала и много поводи за размисъл пред Марчело Липи и компания, които напуснаха ЮАР без спечелена победа.

Италия започна по-настървено срещата, но за сметка на това първото голово положение се откри пред състава на Словакия. Марек Хамшик опита удар от воле от точката на дузпата, който обаче премина в ляво от вратата, пазена от Маркети.

Италия с нищо не затрудни своя противник в началните минути и логично получи гол в своята мрежа. В 25-ата минута Де Роси сбърка фатално в опита си да изнесе топката, подари я на Кучка, който изведе Витек на стрелкова позиция, а той с едно докосване прониза Маркети, пращайки кълбото в долния десен ъгъл за 1:0.

„Адзурите” опитаха моментално да върнат гола, но Симоне Пепе стреля безкрайно неточно от границата на полето. В 35-ата минута Стрба стреля силно с десния крак от около 30 метра, но Маркети спаси блестящо, а в последните секунди Кучка бе много близо до това да направи 2:0. Той опита страхотно воле с десния крак от границата на полето, но за щастие на италианския вратар, кълбото облиза мрежата от външната страна.

Италия наложи масиран натиск още от самото начало на втората част и стигна до чисто голово положение в 55-ата минута, когато Ди Натале получи топката в наказателното поле напълно сам, но голмайсторът на Серия „А” не успя да нанесе хубав удар с десния крак и прати кълбото в аут. В 62-ата минута пък Ди Натале отново получи добра възможност да се разпише, но отново не успя. Той стреля технично от границата на полето, но право в ръцете на словашкия вратар.

В 67-ата минута дойде и най-чистото положение за Италия. Вратарят Муча се размина с една центрирана от Пепе топка, тя попадна в Куалярела, който овладя на гърди, стреля от воле, но Шкъртел изби от голлинията. Две минути по-късно Словакия направи страхотна контраатака, която бе завършена с удар на Стох, който обаче не успя да намери очертанията на вратата.

Така се стигна до 73-ата минута, когато Словакия успя да нанесе своя удар от нищото. Хамшик пусна ниска топка в малкото наказателно поле, където Витек се оказа най-съобразителен и от движение засече кълбото и го прати в мрежата на замръзналия Маркети за 2:0, вкарвайки втория си гол в мача.

В 81-ата минута натискът на Италия даде резултат и „адзурите” върнаха едно попадение. Куалярела направи добър рейд и отлично двойно подаване с Якуинта, излезе сам срещу вратаря, но стреля право в неговите ръце. При добавката обаче Ди Натале не сгреши и на празна врата вкара за 1:2. Малко след това Италия стигна до втори гол, дело на Куалярела, но той бе отменен поради спорна засада.

Така минута преди края Словакия успя да нанесе своя удар и да сложи край на всякаква интрига в този мач. Резервата Копуснек, който се бе появил в игра секунди по-рано, получи топката директно от тъч, излезе сам срещу Маркети и технично го прехвърли за 3:1.

В добавеното време пък Фабио Куалярела вкара феноменален гол с прехвърлящ удар от дъгата за 3:2. В заключителните секунди пък „Скуадра адзура” бе изключително близо до класирането. При поредното изсипване на топката в полето на Словакия, тя попадна в Пепе, който обаче от 2 метра не успя да се разпише на празна врата и с това сложи край на царуването на Италия като световен шампион.

Така класирането в група „F” е следното: Парагвай е първи с актив от 5 точки и ще играе с втория от група „Е”, Словакия е втори и ще играе осминафинал с лидера в група „Е”, докато световният шампион Италия е на последното място в групата с едва 2 точки. „Кивитата” от Нова Зеландия пък са трети с три равенства.

Словакия – Италия 3:2