3. Страхотен Юнайтед отказа Арсенал от титлата

Страхотен Юнайтед отказа Арсенал от титлата

Бербатов игра 2 минути за „червените дяволи” при победата с 3:1 на "Емирейтс", а Уейн Рууни вкара своя гол номер 100 във Висшата лига

Шампионът Манчестър Юнайтед постигна страхотна победа с 3:1 при гостуването си на Арсенал в супер-дербито на 24-ия кръг на английската Висша лига. Двубоят на „Емирейтс”, който бе с пряко значение за челните позиции в класирането, напомни много на срещата с Челси от преди няколко месеца, в която „артилеристите” отново приличаха на отбор, който е далеч от класата на своя съперник. Страхотен мач за „червените дяволи” направи португалецът Луиш Нани, а Уейн Рууни отбеляза своя гол номер 100 във Висшата лига. Димитър Бербатов пък се появи в игра минута преди края на редовното време и се отчете с пропуск в малкото наказателно поле.

Домакините от Арсенал започнаха по-силно срещата и още в третата минута пред Андрей Аршавин се откри отлична възможност за гол. Руснакът изпревари Браун, нагласи топката на десния си крак и стреля технично по диагонала, но изстрелът му се оказа неточен. Малко по-късно пък Нани направи страхотен пробив за „червените дяволи”, центрира в наказателното поле, където Галас за малко да си отбележи автогол, но Саня изчисти топката в тъч.

В 13-ата минута отново Аршавин надигра Браун и отново опита хубав удар по диагонала, но топката премина на около половин метър от левия страничен стълб. Малко по-късно пък Ван дер Сар спаси отличен удар на Насри от около 25 метра. С течение на времето Юнайтед взе инициативата, а пробивите на Нани се оказаха много трудна задача за Гаел Клиши.

Така се стигна до 33-ата минута, когато португалецът отново развинти прекия си пазач, навлезе в наказателното поле и опита технично центриране, а Мануел Алмуния не успя да се намеси по най-добрия начин и вместо да боксира топката, я вкара в собствената си врата за 0:1.

Само 4 минути по-късно „червените дяволи” успяха да стигнат до втори гол, а в него отново дейно участие имаше Нани. Той пое топката в собствената си половина, напредна чак до полето на Арсенал и пусна хубав пас към Рууни, който с премерен удар с десния крак мушна топката под плонжа на Алмуния за 0:2, вкарвайки своя гол номер 100 във Висшата лига. В 41-ата минута пък Нани можеше да увенчае добрата си игра с гол, но техничният му удар от границата на наказателното поле не намери очертанията на вратата.

Арсенал започна по-силно второто полувреме, но въпреки това, „артилеристите” допуснаха трети гол още в 52-ата минута. Джи Сун Парк се откъсна в половината на домакините при една скоростна контраатака, излезе очи в очи с Алмуния и с техничен удар с десния крак вкара за 0:3. Малко по-късно Арсенал можеше да върне поне едно попадение, но първо удар на Фабрегас се оказа неточен, а малко по-късно техничен изстрел на Сонг бе спасен без проблем от Ван дер Сар.

Впоследствие Юнайтед се поприбра в своята половина и позволи на Арсенал да диктува събитията на терена. Момчетата на Арсен Венгер обаче сякаш вече се бяха предали и непрестанно изсипваха топката в полето пред Ван дер Сар, което в крайна сметка не доведе до нищо опасно. За сметка на това при една от редките си контраатаки, в 75-ата минута Рууни можеше да вкара втория си гол в мача. Той надбяга резервата Ебуе, навлезе в полето на Арсенал и опита силен удар с десния крак, който обаче премина в опасна близост до десния страничен стълб.

В 77-ата минута Арсенал все пак успя да стигне до почетно попадение, а негов автор бе Томас Вермален. След поредното центриране в полето на Юнайтед, топката бе избита от бранител на гостите и попадна на крака на Вермален. Бранителят стреля директно от воле от границата на полето, последва рикошет и топката влетя в мрежата на Ван дер Сар за 1:3. В 84-ата минута пък Алмуния направи страхотна грешка, след като подари топката на Нани, португалецът обаче реши да напредва, вместо веднага да стреля, и сгреши.

В самия край на срещата на терена се появи и капитанът на българския национален отбор Димитър Бербатов, който замени направилия страхотен двубой Луиш Нани. В добавеното време пък Уилям Галас направи страхотен пропуск, след като се оказа сам в малкото наказателно поле и стреля с глава, но твърде неточно. Малко по-късно пък Бербатов можеше да се разпише, но негов удар бе блокиран от бранител на домакините, а при добавката Рууни не успя да уцели вратата. В крайна сметка резултатът остана непроменен и Юнайтед направи важна стъпка към четвъртата си поредна титла в Премиършип.

Така с този успех „червените дяволи” вече имат 53 точки в актива си, само на 1 зад Челси, който обаче е и с мач по-малко. Арсенал пък е на трета позиция с 49 точки и титлата вече изглежда доста непосилна задача за тима на Арсен Венгер.

Арсенал – Манчестър Юнайтед 1:3
0:1 Алмуния (авт) 33’