3. Тибо Куртоа спаси Челси от загуба в Париж (ВИДЕО+СНИМКИ)

Тибо Куртоа спаси Челси от загуба в Париж (ВИДЕО+СНИМКИ)

ПСЖ надигра лидера във Висшата лига, но стигна само до 1:1 у дома, което дава отлични шансове на Челси за реванша

Пари Сен Жермен изпусна Челси на „Парк де Пренс” и се задоволи само с 1:1 в първи осминафинален двубой в Шампионска лига. Бранислав Иванович даде аванс на Челси през първата част със странен гол, изработен с участието само на защитници след центриране на Джон Тери и пас на Гари Кейхил. В началото на втората част френският шампион изравни чрез Кавани, който също вкара с глава след центриране на Матюиди. Тибо Куртоа на 4 пъти спаси сигурни голове с отлични намеси и осигури отлични изходни позиции на лондочани преди реванша на техния „Стамфорд Бридж”.

Така ПСЖ спази традицията да не губи у дома в евротурнирите и няма поражение на свой терен вече в 33 поредни срещи. Спази се и още една традиция - Бранислав Иванович не е губил мач с Челси и Сърбия, когато се разписва, от 2010 година насам.

През първата част ПСЖ предпочете да даде инициативата на своя гост и повече разчиташе на контри пред погледа на бившия халф на парижани Дейвид Бекъм, който гледаше двубоя в компанията на сър Алекс Фъргюсън, президента на УЕФА Мишел Платини и бившия френски президент Никола Саркози.

Първата важна намеса дойде в 11-ата минута и бе дело на Тибо Куртоа, който изби с една ръка удар с глава на Матюиди след центриране отляво на Кавани, а после се справи и с още един удар с глава  на Ибрахимович от няколко метра.

Челси атакуваше на прекалено бавни обороти, което улесняваше домакините. По традиция набезите на Еден Азар носеха най-голяма заплаха и белгиецът подмина Максуел на десния фланг, но центрирането му попадна в обсега на Сиригу.

Лавеци центрира от корнер на първа греда в 34-ата минута, Кавани се измъкна и насочи добре с глава към близкия горен ъгъл, ала Тибо Куртоа извади с една ръка.

Само две минути по-късно Джон Тери се озова на необичайна позиция вляво по атаката на лондочани и центрира коварно, Кейхил отлично отклони зад себе си, а там Бранислав Иванович се промъкна до Давид Луис и с глава насочи в обратния ляв ъгъл за 1:0 и Челси вкара така важния гол на чужд терен.

Това бе гол №100 за Челси като гост в турнира и направи „сините” най-резултатния отбор в Шампионска лига този сезон с 18 попадения. Първият гол на Челси далеч от дома в Шампионска лига беше отбелязан от Франк Лебьоф в Берлин през 1999 година.

Преди почивката Ибрахимович имаше добра възможност от пряк свободен удар, но заложи на силата и прати малко над целта.

В началото на втората част Еден Азар изкара картон на Ван дер Вийл, но Челси се прибра прекалено много пред своята врата и бе наказан. 9 минути след подновяването на играта Максуел пусна отляво за Матюиди, който центрира добре и Кейхил изпусна Единсон Кавани, а уругваецът с глава прониза десния горен ъгъл за 1:1.

Пари Сен Жермен пропиля златен шанс да поведе след час игра. Ибрахимович направи двойно с Лавеци в наказателното поле и шутира, Куртоа спаси с крак, а при добавката Аспиликуета изби шута на Лавеци към празната врата.

Английският тим продължи да играе доста затворено, а Хуан Куадрадо записа своя дебют в Шампионска лига в 79-ата минута, когато замени Вилиян. Веднага след смяната Кавани бе на сантиметри от втори гол, след като комбинира добре с Матюиди, премина Матич и опита да промуши в далечния долен десен ъгъл, но топката мина от грешната страна на гредата.

Моуриньо набързо направи всичките си смени и пусна Реми и Оскар вместо Коща и Фабрегас, а до края ПСЖ търсеше победата, докато Челси се бранеше. Парижани имаха една последна възможност, но Куртоа изби с една ръка удара с глава на Ибрахимович и запази ремито.