3. Тотнъм спечели 163-ото дерби на Северен Лондон и изхвърли Арсенал от борбата за титлата (видео)

“Шпорите” спечелиха с 2:1 на “Уайт Харт Лейн”, което бе първи успех за тима над този съперник от 1999-та година насам

Отборът на Тотнъм спечели за първи път от 1999-та година срещу Арсенал. В изтеглен мач от 34-тия мач на английската Висша лига "шпорите" спечелиха с 2:1. Със спечелените 3 точки Тотнъм се изкачи на 5-та позиция във Висшата лига, на точка зад 4-тия Манчестър Сити. Арсенал остава на 3-то място с актив от 71 точки.

Двата отбора се вкопчиха в здрава битка от самото начало на срещата. Още във 2-ата минута Арсенал имаше шанс да поведе в резултата. След центриране от корнер Кембъл игра с глава, но след рикошет в защитник на Тотнъм Асу-Екото икроти топката на голлинията и Гомевш улови. След това в 7-ата минута Росицки направи самостоятелен пробив, след което опита да стреля от далечна дистанция, но неточно.

В тези минути футболистите на Арсенал налагаха своя начин на игра с дълго владеене на топката и множество подавания. Тотнъм се противо поставяше с агресивна игра и контраатаки, които дадоха резултат в 10-ата минута. След центриране от корнер отдясно Алмуния излезе и боксира топката, която попадна в дебютанта Роуз, който с топовен изстрел от 25 метра разстреля вратаря на Арсенал и откри резултата в срещата. Арсенал се опита да отговори мигновено на това предизвикателство, но Бендтнер и Росицки показаха несъсредоточеност пред гола.

След този епизод мачът навлезе в русло, което представляваше сериозна битка в центъра на терена. В края на полувремето отново стана напечено, като с основна заслуга за това имаха футболистите на Тотнъм. В 38-ата минута Кабул стреля от малък ъгъл, но право в ръцете на Алмуния.

Малко след това Модрич излезе сам срещу Алмуния след самостоятелна акция, но вратарят на “артилеристите” спаси. В 43-ата минута английският национал Джърмейн Дефоу стреля извън границата на наказателното поле, но право в ръцете на Алмуния. Арсенал отговори единствено с изстрел на Насри от фаул.

Второто полувреме започна катастрофално за Арсенал, защото Тотнъм удвои преднината си. В 46-ата минута Дефоу изведе Бейл срещу Алмуния и улеският национал бе безмилостен. Малко след това “шпорите” имаха и претенции за дузпа за игра с ръка на Клиши в наказателното поле, но главният съдия Клатенбърг остана безмълвен. Арсенал се опита да натисне своя съперник, но в действията на футболистите на Арсен Венгер липсваше острота и изненада.

Все пак в 66-ата минута Бендтнер имаше шанс да намали след пас на резервата Уолкът, но ударът му по диагонала излезе в аут. Тотнъм отговори като ужилен на това предизвикателство. В 70-ата минута току що влезлият като резерва Гудьонсен имаше шасн да направи резултата класически от границата на вратарското поле, но стреля неточно встрани.

В този момент мениджърът на Арсенал Арсен В
eнгер реши да пусне в игра доскоро лекувалият контузия Робин ван Перси. Това веднага даде своето отражение върху играта на Арсенал и в последните 10 минути “артилеристите” натиснаха своя домакин. В 80-ата минута холандският национал стреля опасно в наказателното поле, но Гомеш спаси.

След това в 83-ата минута Перси отново пробва късмета си от пряк свободен удар, но бразилският страж на “шпорите” отново се намеси блестящо. При последвалият корнер Сол Кембъл удари гредата. Все пак Арсенал намали резултата в 85-ата минута. Разписа се Бендтнер след асистенция на Уолкът. Арсенал продължи да натиска и в 87-ата минута Ван Перси видя как Гомеш отново спасява негов далечен изстрел.

Тотнъм – Арсенал 2:1