3. Тотнъм в Шампионската лига на есен

Тотнъм в Шампионската лига на есен

Това стана факт след минимална победа с 1:0 над Манчестър Сити като гост в отложен мач от Премиършип

Тотнъм е последният представител на английската Висша лига в Шампионската лига през следващия сезон. Това стана факт след победата над Манчестър Сити като гост в отложен мач от 37-мия кръг. “Шпорите” измъкнаха победата с резултат 1:0 след гол на английския национал Питър Крауч. Срещата бе изгледана от английския селекционер Фабио Капело. За Манчестър Сити не игра българският национал Мартин Петров, който лекува контузия в коляното. Със спечелените 3 точки Тотнъм се бетонира на 4-ото място в Премиършип с аванс от 4 точки пред 5-тия Манчестър Сити кръг преди края на английския шампионат.

Първото полувреме започна с нервна игра от страна и на двата отбора. Преобладаваха фауловете и борбата. Тогава блесна гения на Карлос Тевес. В 7-та минута след самостоятелен пробив аржентинецът излезе очи в очи с Гомеш, но бразилецът спаси. Гостите от Тотнъм отговориха с удар на Бейл в 18-та минута, който бе избит от защитника на Манчестър Сити Уейн Бридж. В средата на полувремето “гражданите” наложиха своята воля. В 25-та минута отново Тевес стреля, но този път топката бе избита от капитана на Тотнъм Ледли Кинг. Малко след това Адам Джонсън отправи изстрел извън границите на наказателното поле, но Гомеш отново показа високата си класиа и изби в корнер. След неговото изпълнение не последва нищо опасно пред вратаря на “шпорите”.

След този епизод можеше да се стигне и до една много комична, но фатална грешка на Гарет Бейл. В 35-та минута Адам Джонсън центрира, уелсецът се опита да изчисти топката право във вратата на Гомеш, но вратарят бе на своя пост и предотврати опастността. В 39-ата минута дойде и най-опасното положение за Тотнъм за първото полувреме. Ленън центрира отдясно към Крауч, който свали топката в наказателното поле за Бейл. Уелският национал стреля мигновено, но топката премина на сантиметри до страничната греда на Фулоп. След този епизод в края на полувремето Манчестър Сити отново се опита да бъде по-активния тим и да създаде опасни голови положения, но Туре и Тевес пропуснаха шансовете си да изведат домакините напред в резултата.

Второто полувреме определено бе за гостите, които създадоха по-опасните голови ситуация. В рамките на само 1 минута, межди 55-56, Дефоу и Модрич имаха шанс да открият резултата, но не успяха. Манчестър Сити отговори с пропуск на Адебайор в 60-та минута. След центриране от корнер тогоанецът имаше възможността да играе с глава, но ударът му премина над вратата на Гомеш. Тотнъм продължи да диктува събитията на терена и в 77-та минута бе създадено ново удобно голово положение. Бейл напредна по леви фланг и подаде на Асу-Екото, който центрира по земя в наказателното поле на Манчестър Сити, но Дефоу и Крауч се разминаха с топката. Манчестър Сити отговори на натиска на Тотнъм с удар на Тевес, който бе блокиран от Ледли Кинг в 79-та минута.

Развръзката настъпи 3 минути по-късно, когато Тотнъм поведе с 1:0. В голмайстор за тима на Харид Реднап се превърна Питър Крауч, който се разписа от близко разстояние. В даденото от съдията 3-минутно продължение резервата Павлюченко имаше шанс да направи преднината на Тотнъм по-изразителна, но Фулоп спаси удара на руснака.

В друг отложен мач от 37-мия кръг на Премиършип финалистът в турнира Лига Европа Фулъм загуби от Стоук Сити у дома с 1:0. Голът за “грънчарите” отбеляза Матю Етерингтън в 83-та минута.

Манчестър Сити - Тотнъм 0:1
Крауч 82'

Манчестър Сити: Фулоп; Бридж, Забалета, Туре, Компани; А. Джонсън (Райт-Филипс 71’), Бари (Виера 57’), Де Йонг; Адебайор, Тевес, Белъми (Санта Крус 84’).

Мениджър: Роберто Манчини

Тотнъм: Гомеш; Бейл, Кабул, Доусън, Кинг; Асу-Екото, Хъдълстоун, Ленън (Бентли 71’), Модрич (Паласиос 88’); Крауч, Дефоу (Павлюченко 81’).

Мениджър: Хари Реднап

Жълти картони: Кабул 30’ (Тотнъм), Хъдълстоун 59’ (Тотнъм), Асу-Екото 66’ (Тотнъм)