3. Три късни гола и обратът на сезона убиха и последните надежди на Арсенал

Три късни гола и обратът на сезона убиха и последните надежди на Арсенал

От 2:0 "аритилеристите" загубиха спечелен мач срещу "Латикс", допускайки три гола в последните 10 минути

Арсенал допусна неочаквана загуба при гостуването си от 35-я кръг на Висшата лига срещу Уигън, който пък направи обрата на сезона. След като изоставаха с 0:2 в резултата „Латикс” се надигнаха срещу лондонския си съперник и в рамките на последните 10 минути успяха да вкарат три гола за крайното 3:2. Голяма част от „заслугата” за поредната издънка на младите „артилеристи” може да бъде отдадена на Лукаш Фабиански, който по крайно комичен начин „подари” топката на Тайтъс Брамбъл за изравнителния гол на Уигън.

Домакините се настаниха по-бързо и успешно в първите минути на двубоя в половината на Арсенал. По-твърдата игра определено помогна на  „Латикс” да притисне съперника си. В седмата минута цялата отбрана на „артилеристите” пропусна центриране от дясното крило, но за тяхно щастие Уго Родайега не очакваше топката да премине и остана на няколко сантиметра зад подаването. Минути по-късно и Нзогбия създаде неприятности на гостите с удар от около 18 метра.

Арсенал отвърна с опасна атака и изстрел на Тио Уолкът, който срещна ръката на Джеймс Макарти в наказателното поле на Уигън. Реферът на посочи към бялата точка и отсъди корнер в полза на гостите. При изпълнението му Никлас Бендтнер стреля опасно с глава, но Крис Къркланд отрази удара в долния му десен ъгъл. Постепенно Арсенал изравни играта и посредством Тио Уолкът достигна до най-опасните положения през първото полувреме.

След няколко бързи пробива отдясно и добри пасове в наказателното поле Арсенал все пак успя да открие резултата. Това се случи в 41-ата минута, когато английският национал бе изведен от Никлас Бендтнер. Уолкът се измъкна от Тайтъс Брамбъл и с малко късмет успя да преодолее и хвърлилия се на пътя му Къркланд.

Втората част започна с апел за дузпа от страна на домакините. Бен Уотсън се сгромоляса в полето на Арсенал, след единоборство с Насри. Ситуацията обаче бе подмината от рефера Лий Мейсън. Минута по-късно в 48-ата Арсенал удвои преднината си с гол на Микаел Силвестре. Непосредствено след спорното положение в пеналта на Арсенал, гостите организираха бърза контраатака при, която Абу Диаби на два пъти не успя да преодолее вратаря на Уигън. „Артилеристите” все пак достигнаха до корнер, при който Силвестре се разписа с глава в далечния десен ъгъл на вратата.

След втория гол Арсенал очаквано върна оборотите и това позволи на Уигън да се възползва от териториалното си преднимство. Бен Уотсън даде засилка на съотборниците си в 80-ата минута, когато върна едно попадение. Пропуск в защитата на лондончани позволи на появилия се като резерва Виктор Моузес да центрира от крайната линия към Уотсън, който не срещна трудности да отбележи от седем метра за 1:2.

В последната минута от редовното време изключително комична постъпка на младия вратар на „топчиите” Лукаш Фабиански позволи на Тайтъс Брамбъл да изравни резултата. С несигурна намеса при изпълнение на корнер полякът изпусна топката точно върху главата на Брамбъл, който вкара за 2:2 от непосредствена близост.

Пълният обрат бе осъществен в първата минута от добавеното време. Отбраната на Арсенал отново я нямаше никаква. Шарл Нзогбия сви рязко от дясното крило и придвижвайки се успоредно на наказателното поле успя да нанесе отличен удар с левия крак. Топката срещна дясната греда на неподозиращия нищо Фабиански и спря в мрежата за 3:2. В последните минути на мача в игра за Арсенал влезе и жокерът на Арсен Венгер Робин Ван Перси, но борбеният холандец не успя да спомогне с нищо за промяната на резултата.

Уигън – Арсенал 3:2
0:1 Уолкът 41’
0:2 Силвестре 48’
1:2 Уотсън 80’
2:2 Брамбъл 89’
3:2 Нзогбия 90+1’

За Уигън: Къркланд, Мелхиот, Гохури, Брамбъл, Фигероа, Родайега, Диаме, Уотсън, Макарти, Нзогбия, Морено;

Мениджър: Роберто Мартинес;

За Арсенал: Фабиански, Саня, Кембъл, Силвестре, Клиши, Ийстмънд, Диаби, Насри, Росицки, Уолкът, Бендтнер;