3. Ван Перси не прости на Арсенал и качи Юнайтед на върха за първи път през сезона (видео+снимки)

Рууни пропусна дузпа, Уилшър бе изгонен, а „червените дяволи” биха с 2:1 и поставиха нов рекорд на „Олд Трафорд”

Манчестър Юнайтед оглави за първи път през сезона класирането в английската Висша лига, след като победи с 2:1 у дома гостуващия Арсенал в първия двубой от десетия кръг на шампионата.

„Червените дяволи” контролираха през цялото време дуела на „Олд Трафорд” и постигнаха своя трети последователен успех над „артилеристите”, побеждавайки ги за девети път в последните 11 преки сблъсъка.

Големият въпрос преди началото на срещата бе как феновете на Арсенал ще посрещнат бившия си любимец и капитан на тима през миналата кампания Робин ван Перси, а отговорът дойде малко преди началния съдийски сигнал, когато гостуваща агитка аплодира холандеца.

Той обаче не се поколеба нито за миг и още в третата минута наказа бившия си отбор, възползвайки се от ужасяваща грешка на човека, който наследи от ръката му капитанската лента – Томас Вермален.

Белгиецът изби едно безобидно центриране на Рафаел, който бе изведен отлично от Валенсия на фланга, точно на пътя на връхлитащия Ван Перси и той с точен изстрел заби топката в долния ъгъл, разписвайки се за осми път в осем срещи като титуляр във Висшата лига с екипа на Юнайтед.

Холандецът обаче не отпразнува десетото си попадение във всички турнири за „червените дяволи” и така върна жеста на публиката и засвидетелства уважение към бившия си клуб.

След гола домакините намалиха оборотите и позволиха на лондончани д владеят топката, но не допуснаха опасни положения пред Давид де Хеа.

Всъщност, испанският страж се намеси решаващо само веднъж в мача.

Това стана в средата на първата част, когато се справи с прострелно центриране на Рамзи отдясно, докато неговият колега в Арсенал Вито Маноне изнесе силен мач и бе с основен принос минималният аванс на Юнайтед да се запази до почивката.

Италианският страж се справи с опасни удари на Ван Перси и Рууни, а в края на полувремето последният дори изпусна дузпа, която бе отсъдена за игра с ръка на Санти Касорла в наказателното поле след опит за центриране на Йънг.

Английският национал на домакините обаче не успя да намери рамката на вратата и така резултатът се запази 1:0 в полза на домакините до паузата.

След нея Юнайтед започна по-силно и в първите три минути можеше да поведе с два гола, но Валенсия не можа да вкара от границата на вратарското поле след хубав пас на Ван Перси, а после и холандецът пропусна изгодна възможност. В 67-ата минута логичното все пак се случи.

Първо Маноне се справи с Ван Перси, който се озова очи в очи срещу него, измъквайки се от засадата, но дори и младият италианец бе безпомощен след последвалия корнер. Той бе изпълнен късо от хората на сър Алекс Фъргюсън и Уейн Рууни центрира в наказателното поле, където неизвестно как нисичкият Патрис Евра бе оставен да стреля с глава от непосредствена близост и направи 2:0.

Малко по-късно нервите на Джак Уилшър не издържаха и той си изкара втори жълт картон, след като двамата с Том Клевърли дълго време се разхождаха по ръба на бръснача с едно официално предупреждение и още няколко нарушения.

Фъргюсън обаче замени младият халф, докато полузащитникът на гостите бе оставен на терена от Арсен Венгер и в 69-ата минута пое преждевременно към съблекалните.

След това в Юнайтед си помислиха, че са си свършили работата, но бяха наказани за втори пореден път в добавеното време на двубоя, когато Санти Касорла вкара красив гол с плътен шут и оформи крайното 2:1.

Така „червените дяволи” продължиха да пишат историята, отбелязвайки гол в 54-и пореден домакински мач, което е абсолютен рекорд на Острова, а освен това събраха 24 точки в актива си и изпревариха с две Челси.

„Сините” от Лондон обаче имат мач по-малко, като същото важи и за шампиона Манчестър Сити, който има 21 пункта в своя актив. Арсенал записа второ поредно отстъпление далеч от дома във Висшата лига и остана на девет точки зад днешния си опонент.

Алавес с два гола за една минута, но Реал Мадрид победи на "Бернабеу"(ВИДЕО)