3. Ван Перси смълча „Анфийлд” в последния миг (видео+снимки)

Ван Перси смълча „Анфийлд” в последния миг (видео+снимки)

Каут пропусна дузпа, а Арсенал постигна обрат и надви с 2:1 Ливърпул след две попадения на своя капитан

Арсенал постигна впечатляващ и изключително драматичен обрат на „Анфийлд” и победи с гол в края Ливърпул с 2:1, като по този начин спечели битката за място в топ 4 и взе сладък реванш от мърсисайдци за поражението с 0:2 на своя „Емирейтс” по-рано през сезона.

В герой за „артилеристите” за кой ли път се превърна капитанът Робин ван Перси, който наниза и двете попадения за своите, като по този начин дръпна още повече в ранглистата на реализаторите и вече има 24 гола в 27 мача на своята сметка.

Не по-малък принос за успеха на „топчиите” обаче има и стражът им Войчех Шчесни, който успя да отрази дузпа и куп опасни ситуации пред своята врата, спомагайки по този начин за ценните три точки на своите. Неприятни контузии получиха Микаел Артета и Абу Диаби от състава на лондончани.

Иначе Ливърпул започна устремно срещата и още в 19-ата минута Луис Суарес спечели дузпа за своите. Зад топката застана Дирк Каут, но Войчех Шчесни спаси удара на холандеца, а после се намеси решаващо и при добавката, запазвайки вратата си суха.

Полският вратар на гостите обаче бе безпомощен само три минути по-късно, когато Ливърпул организира една образцова контраатака и центриране отдясно на Хендерсън свари неподготвен Лоран Косчиелни, който заби топката в собствената си врата.

Почти веднага след гола Ливърпул трябваше да удвои аванса си, но Шчесни отново се намеси решително след удар на Хендерсън, а при добавката Луис Суарес нацели гредата.

Малко след това се задейства старото футболно правило „като не вкараш, ще ти вкарат” и в 30-ата минута Робин ван Перси възстанови статуквото след центриране на Бакари Саня за 1:1. В самия край на първото полувреме Дирк Каут също разтресе гредата след удар по диагонала, но така или иначе двата тима се оттеглиха на почивка при равен резултат.

След паузата Арсенал успя да изравни играта, а в самия край на срещата, и по-точно в даденото от рефера 8-минутно продължение, дори съумя да постигне успеха.

Две минути след края на редовните 90 Робин ван Перси се измъкна от опита за изкуствена засада на Ливърпул и отблизо засече с воле извеждащо подаване на Алекс Сонг, за да разпери победоносно ръце и да смълчи голяма част от 44 922-те хиляди зрители на „Анфийлд”.

Така Арсенал събра 49 точки в актива си и влезе в топ 4 преди останалите срещи от 27-ия кръг на Висшата лига, докато Ливърпул вече изостава с 10 точки от „артилеристите” и почти загуби надежди за участие в Шампионската лига догодина.