3. Велик мач, прощален победен гол на Педро за 5:4 и Суперкупа на Европа за Барса (ВИДЕО+СНИМКИ)

Лео Меси вкара два гола от преки свободни удари, Севиля изравни от 1:4 до 4:4, а Педро вкара победния гол в 115-ата минута

Барселона спечели Суперкупата на Европа като победи Севиля с 5:4 след продължения в един фамозен мач за трофея в грузинската столица Тбилиси. Севиля направи страхотен обрат и се добра до 4:4 и продължения за Суперкупата на Европа срещу европейския шампион Барселона в мача за трофея в Тбилиси, Грузия. Севиля поведе с гол на Банега от пряк свободен удар, до 15-ата минута Меси вече бе обърнал мача с два гола от свободни удари на свой ред, а Рафиня направи 3:1 преди почивката. Суарес покачи на 4:1 в началото на втората част и сякаш всичко беше решено, но Севиля направи наглед немислимото и с попадения на Рейес, Гамейро от дузпа и резервата Коноплянка стигна до 4:4 в редовното време. В 115-ата минута резервата Педро довкара след избит удар на Меси и донесе петата Суперкупа на континената за Барса, който изравни Милан по този показател.

Двубоят на националния стадион Тбилиси започна по невероятен начин с три гола в първите 9 минути. Старт на шоуто даде Евер Банега, който препарира Тер Щеген с пряк свободен удар над стената и много прецизно намери левия ъгъл до гредата след фаул на Масчерано срещу Рейес пред наказателното поле – 1:0 за андалусийците още във втората минута.

Барса получи пряк свободен удар в седмата минута, грузинската публика започна да скандира „Меси, Меси” и аржентинецът не ги разочарова, стреляйки елегантно над стената за 1:1 в седмата минута.

В 15-ата минута каталунците имаха нова възможност от пряк свободен удар и този път от по-далеч Меси завъртя към далечния ъгъл, топката срещна дясната греда и посети мрежата отново – 2:1 и пълен обрат. Така от първите три опасни преки свободни удара паднаха три гола.

Матийо се включи отляво и пусна по земя отляво за Суарес, който пред вратата не сбърка, но съдиите вдигнаха спорна засада, като по-скоро уругваецът бе в засада при първия пас към Матийо, а не после при головото подаване към самия него.

Ракитич стреля опасно отдалеч и прати малко над целта, а Криковяк попречи на Иниеста да се разпише.

Минута преди почивката Луис Суарес изскочи зад централната линия, напредна сам срещу вратаря Бето, който спаси ниския му шут, но Суарес не се отказа, взе си отново топката и между краката на защитник намери Рафиня, който от фронтална позиция от няколко метра покачи на 3:1.

Втората част започна по кошмарен начин за носителя на трофея в Лига Европа. Левият бек Тремулинас сбърка при изнасянето на топката, Бускетс пресече и веднага намери Суарес, който този път не сбърка и прокара моментално между краката на Бето за 4:1 в 52-ата минута.

При този резултат отборът на Луис Енрике изглеждаше като сигурен носител на трофея, но големият обрат за Севиля започна в 57-ата минута. Тогава Витоло намери Рейес и той отблизо намали на 4:2 в 57-ата минута.

Енрике смени Иниеста и пусна Серхи Роберто, което сякаш разстрои играта на Барса в центъра. Новото попълнение на Севиля Коноплянка пък замени Рейес.

19 минути преди края след центриране отляво Матийо задържа с ръце Витоло и му попречи да се разпише, но съдиите забелязаха и отсъдиха дузпа и жълт картон за френския бранител. Неговият сънародник Кевин Гамейро пое отговорността и опъна мрежата с точен шут в левия ъгъл – 4:3.

Коке центрира остро, но Гамейро остана малко зад топката. Енрике опита да заздрави защитата като включи Бартра на мястото на Рафиня, това обаче се оказа грешен ход, защото Бартра сбърка фатално три минути след влизането си. Бранителят не успя да овладее топката след един тъч, Имобиле му отне и пусна успоредно на вратата за Йехвен Коноплянка, който на втора греда докара нещата до невероятното 4:4.

Севиля се прибра в собствената половина в първите 15 минути на продължението и не допусна сериозно голово положение пред своята врата. В 93-ата минута Педро влезе за може би последния си мач с екипа на Барселона преди трансфера в Манчестър Юнайтед, след като преди мача официално поиска да бъде трансфериран.

Педро веднага получи жълт картон за безкомпромисно нарушение в центъра, но се превърна в голям герой в 115-ата минута. Тогава Меси си спечели пряк свободен удар точно пред наказателното поле, аржентинецът стреля в стената, но отново стреля между купа от тела, Бето изби със сетни сили на плонж, но Педро притича най-бързо и от малък ъгъл от няколко метра вкара над стража за 5:4.

Драмата стана пълна в самия край, когато Севиля пропусна две златни възможности да докара мача до дузпи. Първо Коноплянка качи на главата на Витоло, който от няколко метра засече неточно сред задрямалата отбрана на каталунците.

В добавеното време, в 122-ата минута, Имобиле проби до аутлинията вдясно и центрира остро, Рами подложи крак на втората греда, ала отново топката мина покрай целта за ужас на Унай Емери и огромно облекчение за Луис Енрике, който триумфира с четвъртия си трофей за календарната 2015 година, а може да постигне великите 6 трофея на Гуардиола от 2009 година, ако успее да вземе Суперкупата на Испания и Световното клубно първенство до края на 2015-а.

По всичко изглежда, че голът на Педро наистина е прощален, защото при връчването на медалите той стоеше отстрани, а не се радваше с отбора, въпреки че отбеляза победния гол.

ОБЗОР: Без изненади в Шампионска лига - големите риби громят (ВИДЕО)