3. Виртуозен гол на Ван Перси стигна на Арсенал за 1:0 над Евертън (видео)

Виртуозен гол на Ван Перси стигна на Арсенал за 1:0 над Евертън (видео)

Летящият холандец продължава да носи на гърба си Арсенал след попадение "ала Ван Бастен"

С фантастичен гол на Робин ван Перси Арсенал победи Евертън с 1:0 в двубой от 15-ия кръг на Висшата лига. Успехът прати лондончани в топ 4 преди голямото дерби Челси - Манчестър Сити в понеделник вечер. Попадението на холандската звезда на тима пък бе в стил "ала Ван Бастен" и наистина бе радост за окото.

Арсенал разиграваше много повече топката в началото, но не стигаше до опасни положения. Постепенно „артилеристите” покачиха темпото и гостите започнаха да се огъват, но имаха и късмет.

Уолкът изпрати страхотно центриране в 17-ата минута, но Робин ван Перси се размина с глава. Последваха две ситуации, в които само засадата спаси „карамелите”.

Жервиньо можеше да вкара, но ударът му сам срещу Тим Хауърд бе спасен от вратаря. После Ван Перси опита технично да прехвърли стража, но топката мина малко над гредата на Евертън.

Втората част запази тенденцията Арсенал да има надмощие, но да не намира път към мрежата.  Тио Уолкът тормозеше „синята” защита, но ударът му след куп финотве в 57-ата минута попадна право в ръцете на Хауърд.

В 66-ата минута и Евертън изпусна удобен шанс – Фил Невил стреля от границата на наказателното поле, но кълбото прелетя над горната греда. Точно когато гостите от Ливърпул играеха най-добре Робин ван Перси показа защо е играч от световна класа и вкара гол, който мнозина оприличават на великото попадение на Марко ван Бастен срещу СССР на Евро 1988.

Сонг овладя в центъра и пусна пас над Ягиелка, а Ван Перси с фантастичен удар от воле препарира Тим Хауърд за 1:0. Така холандецът е само на един гол от Тиери Анри в класацията за най-много вкарани голове от играч на Арсенал за една календарна година.

До края Арсенал намали темпото и по призива на Арсен Венгер предпочете да съхрани минимлания аванс вместо да поема излизшни рискове в търсене на нови голове.

Арсенал е 4-ти с 29 точки, а Евертън едва 12-ти с 16.

Уигън обърна Уест Бромич за 2:1 на „Дъ Хоутънрс” в мач от втората половина на таблицата. Победата изкачи „Латиск” на 17-ата позиция в класирането и даде глътка въздух на мениджъра Роберто Мартинес, но заби Болтън на Мартин Петров на дъното в Премиършип.

Стивън Рийд вкара красив гол от пряк свободен удар за 1:0 в полза на „дроздовете” и даде надежда на феновете на тима, че ще победят аутсайдера. Уест Бром се бореше за едва трета победа като домакин през сезона.

Уигън обаче не се пречупи от допуснатото попадение и успя да обърне наопаки развоя на мача.

Нигериецът Виктор Моузес изравни за Уигън в 38-ата минута и двата тима се оттеглиха на почивка при 1:1.

Пак африканецът създаде хаос в защитата на Уест Бром и спечели дузпа за гостите. Голмайсторът Стивън Рийд се превърна в грешник и спъна Моузес в наказателното поле в 57-ата минута, а Жорди Гомес вкара от бялата точка за 1:2.

Така Уест Бром е 15-ти с 15 точки, а Уигън се вдигна до 17-та позиция с 12.