3. Вратарска грешка спаси световния шампион (видео)

Вратарска грешка спаси световния шампион (видео)

Италия и Парагвай направиха 1:1 в слаб мач под дъжда в Кейп Таун

Световният шампион Италия стъпи накриво още на старта на защитата на своята титла. „Скуадра адзура” завърши наравно 1:1 с Парагвай в първия мач от група „F” на Световното първенство в ЮАР, който не успя да впечатли с красив футбол и много положения. Двата отбора направиха слаб двубой под дъжда на „Грийн Пойнт Стейдиъм” в Кейп Таун и се добраха до голове след центрирания от статични положения, като за този на Италия голяма заслуга имаше вратарят на Парагвай  - Вилар. Голям удар за Италия може да се окаже не равенството с „гуараните”, а евентуалната загуба на Джанлуиджи Буфон, който напусна контузен на почивката.

Италия започна по-силно мача и наложи териториален натиск в първите 30 минути, който обаче не доведе до нищо по-опасно, освен един удар по земя на Монтоливо от около 20 метра, който обаче попадна право в ръцете на парагвайския вратар. Натискът в синьо продължи, но атаките на „Скуадра адзура” или не завършваха, или завършваха с безцелно центриране към самотния Джилардино.

За сметка на това отборът на Парагвай, който се бранеше почти перфектно в своята половина, успя да отбележи гол с първия си точен удар. В 39-ата минута Алкарас надскочи Канаваро при едно центриране от фаул почти от центъра на терена и с хубав удар с глава прати топката неспасяемо в долния ляв ъгъл на замръзналия Буфон, с което даде шокиращ аванс на „гуараните”, запазил се до края на полувремето.

Втората част започна с много лоша новина за шампионите – Буфон бе заменен от Маркети, най-вероятно заради контузия. Въпреки това, Италия продължи да владее повече топката след почивката, но отново първото положение бе за Парагвай. В 55-ата минута Вера получи топката от дясно на наказателното поле, стреля силно с десния крак, но топката профуча опасно над напречната греда. В ответната атака пък Монтоливо пробва нов удар от дъгата, но той отново бе слаб и не затрудни Вилар.

Стигна се обаче до 63-ата минута, когато Италия успя да върне гола почти от нищото. Вратарят на Парагвай се размина фатално с топката при едно центриране от ъглов удар, а Де Роси засече зад него и от два метра направи 1:1.

След гола се усети раздвижване в редиците на световния шампион, който обаче доведе само до един удар на Пепе от дъгата, който бе спасен без проблем от Вилар.

В 83-ата минута Монтоливо за трети път пробва удар от дъгата и този път бе далеч по-успешен. Той стреля силно в долния десен ъгъл, но Вилар се намеси блестящо и спаси своя отбор от сигурен гол. До края на срещата двата отбора не успяха да направят нищо по-съществено и резултатът закономерно остана непроменен.

Италия – Парагвай 1:1

0:1 Алкарас 39’
1:1 Де Роси 63’

Италия: Буфон (Маркети 46’), Дзамброта, Канаваро, Киелини, Кришито, Де Роси, Монтоливо, Маркизио (Каморанези 59’), Пепе, Якуинта, Джилардино (Ди Натале 72’)
Селекционер: Марчело Липи

Парагвай: Вилар, Морел, Бон, Да Силва, Касерес, Вера, Риверос, Торес (Сантана 60’), Алкарас, Валдес (Санта Крус 68’), Бариос (Кардосо 76’)
Селекционер: Херардо Мартино

Жълти картони: Каморанези (Италия), Касарес (Парагвай)