3. Ювентус без проблеми на 1/8 финалите в Лига Европа

Ювентус без проблеми на 1/8 финалите в Лига Европа

„Старата госпожа” не допусна изненада в реванша с Аякс – 0:0

Ювентус очаквано стигна до 1/8 финалите на Лига Европа. „Старата госпожа” не остави шансове на Аякс да стори нещо в реванша между двата отбора и мачът приключи при 0:0. Така с общ резултат 2:1 тимът на Алберто Дзакерони спечели суперсблъсъка в първата елиминационна фаза на надпреварата, като все още няма загуба под негово ръководство. Наставникът на италианците постигна и лично отмъщение, след като с тима на Удинезе отпадна от Аякс в европейските турнири през сезон 1997/98.

Иначе двубоят няма да се запомни с кой знае какви футболни достойнства. Положенията ставаха предимно при центрирания. Аякс се стремеше да атакува повече, но отлично подредената отбрана на домакините се справяше с лекота. Трябва да се отбележи и отсъствието на най-дейния от първия мач за холандците Луис Суарес, който бе в основата на всички по-смислени атаки на тима тогава, но пореден жълт картон го лиши от изява днес.

Съвсем очаквано Аякс започна по-силно срещата, докато Ювентус играеше спокойно в дефанзивен план и дебнеше съперника на контраатака, ако може да отбележи гол и на практика окончателно да сложи край на спора. Подобно на първата среща холандците отстъпваха тактически, като предимно разчитаха на своя силен дух в предни позиции. Това обаче обуславяше хаотичните им атаки. Аякс имаше късмет, че основната заплаха за тях Амаури, който отбеляза двата гола за „Старата госпожа” преди седмица, бе заменен принудително в 14-ата минута от Давид Трезеге.

Съвсем закономерно Ювентус бе отборът, който създаде първата голова опасност в двубоя. Тя дойде в 17-ата минута, когато след центриране от свободен удар Момо Сисоко нацели левия страничен стълб с глава. Гостите обаче отвърнаха пет минути по-късно. При балонно центриране Алекс Манингер, който бе получил шанс за изява, не се намеси убедително, което даде възможност на Ян Фертонген да стреля от непосредствена близост. Ударът му обаче отиде в облаците.

Домакините имаха две страхотни възможности да открият резултата половин час след началото на срещата, дошли след ъглови удари, но и при двете ситуации топката бе изчиствана от гол линията. Киелини и Легроталие се пребориха с бранителите в черно, но ударите им с глава не намериха целта.

До края на първата част зрителите предимно скучаеха, след като успяха да видят само един изстрел на Паоло Де Челие, минал встрани от вратата на Стекеленбург.

Аякс доминираше в началото на втората част, както се случи във всички полувремена на сблъсъка досега. Гостите пропуснаха отлична възможност да открият резултата и да поставят Юве в трудна ситуация. След центриране от ъглов удар основното острие на холандците Марко Пантелич най-после се прояви, засичайки топката с глава, но кълбото мина точно над напречната греда. Веднага след това Кристиан Ериксен стреля, но Манингер сигурно улови.

Срещата продължи с далечни, но неточни удари на двата тима. Пантелич прати топката на два метра от вратата, докато Дел Пиеро стреля високо в аут от пряк-свободен удар.

До края Манингер успя с вещина да се справи с далечен изстрел на резервата Урби Емануелсон, а на другата врата Стекеленбург бе безпогрешен при опит на Трезеге, който се появи рано - при смяната на Амаури.

Така Аякс не успя да осъществи мечтата си да победи за първи път Ювентус в Италия.

На 1/8 финалите „Старата госпожа” ще играе срещу английския Фулъм, който се справи с носителя на трофея Шахтьор (Донецк). Двубоите са през март.