3. Закъсалият Саутхемптън разби Арсенал с 4:0 и остави Лестър на върха (ВИДЕО+СНИМКИ)

„Светците” с първи успех от шест мача, лондончани с дебютна загуба от точно толкова срещи

След шест мача без победа Саутхемптън спечели, разбивайки с 4:0 гостуващия Арсенал в последния мач от XVIII кръг на Висшата лига.

„Топчиите” бяха в поредица от точно шест двубоя без поражение и в серия от четири победи, а с евентуален успех щяха да оглавят класирането, но вместо това записаха най-голямата си загуба от "светците" в историята.

Лондончани пък поднесоха неприятен коледен подарък на феновете си, които бяха на път да се зарадват в 17-ата минута, когато Месут Йозил опита по познат начин да намери Оливие Жиру. Френският нападател не съумя да засече добре топката, но тя попадна у Начо Монреал, който обаче пропусна добрата възможност.

Малко след това Куко Мартина, започнал за първи път като титуляр в Англия и записал първия си мач от месец септември насам, вкара изключително красив гол. Националът на автономната островна държава Кюрасао вкара дебютното си попадение във Висшата лига в 19-ата минута.

Тогава капитанът на домакините Пер Мертезакер изчисти топката далеч от пеналта, но Мартина от движение я прати с външен фалц неспасяемо в далечния ъгъл за 1:0. Така 26-годишният десен бек не позволи на Петър Чех да постави нов рекорд - 170 мача без допуснат гол в Премиършип.

Попадението изнерви „артилеристите” и в 32-ата минута Месут Йозил бе на път да загуби контрол. В 34-ата пък Шейн Лонг вкара много технично с пета, макар преди това да имаше сигнал за нарушение срещу Мертезакер, което може да бъде оспорено. Нападателят стори точно това, но само получи жълт картон.

В 37-ата минута Тио Уолкът за първи път показа, че е на терена, след като проби добре, ала стреля слабо. Пет по-късно Шейн Лонг бе изведен сам срещу Чех и прехвърли стража, но и вратата.

Така почивката дойде при 1:0 в полза на домакините. В 50-ата минута Върджил ван Дайк се разписа с глава, но голът му бе отменен заради засада.

Пет по-късно обаче „светците” проведоха образцова контраатака и удвоиха аванса си. В 55-ата Шейн Лонг получи на центъра и подаде към Саидо Мане на крилото, а после успя да надбяга двама и да засече с лекота – 2:0.

Точка на спора сложи капитанът на Саутхемптън в 69-ата минута. Тогава Жозе Фонте вкара с глава след корнер и оформи класиката – 3:0.

В заключителните минути Арсенал можеше да стигне поне до почетен гол, но в 89-ата минута домакините бяха близо до четвърти такъв. Тогава Шейн Лонг стреля по диагонала, ала топката срещна гредата. Все пак обаче ирландецът вкара за втори път в срещата, разписвайки се в добавеното време за крайното 4:0.

Въпреки поражението „топчиите” останаха на второто място в класирането с 36 точки, на две от лидера Лестър и на една пред третия Манчестър Сити. Саутхемптън е на 12-а позиция с 24 точки от 18 мача.

14 0 Борнемут 18 5 5 8 22:32 -10 20
Милан докосва върха след класика за 5 минути (ВИДЕО)

„Росонерите“ не дадоха шанс на Лече – 3:0

Дортмунд се развихри за обрат от 0:2 до 4:2 (ВИДЕО)

На Острова: Сити ще се размине с тежките наказания

Сензационен обрат в делото срещу шампионите за 115 нарушения на финансовия феърплей

Мота: Офанзивната фаза не е един играч, а целият отбор

„Преживях толкова много хубави моменти в Дженоа"

Пеп за Родри: Претърпя операция, сезонът за него приключи