3. Зенит оцеля срещу Щутгарт – 2:1

Зенит оцеля срещу Щутгарт – 2:1

Носителят на Купата на УЕФА Зенит (Санкт Петербург) постигна ценна победа с 2:1 над немския Щутгарт в първия мач от 1/16финалната фаза на надпреварата. В герой за домакините се превърна вратарят Малафеев, който спаси много удари на Гомес и компания.

Срещата започна по възможно най-добрият начин за домакините. Още във втората минута бившият съотборник на Чавдар Янков в Хановер Шалбош Хущи успя да се разпише в своя дебют.  Другото ново попълнение в тима на Зенит Игор Семшов изстреля истински снаряд, Леман изби, но топката попадна в Хущи, който вкара за 1:0. Въпреки гола, Зенит продължи да атакува и в 5-ата минута Леман трябваше отново да се намесва. При първата си по-сериозна атака Щутгарт успя да изравни чрез Марио Гомес. Националът напредна към наказателното поле и с хубав удар с левия крак прати неспасяемо топката във вратата на Малафеев – 1:1. Зенит отново потърси гола, но пропуски направиха Хущи и Тимошчук. За Щутгарт пък Гомес и Марика пропуснаха от изгодни позиции. Стигна се до 3-та минута от добавеното време, когато все пак Зенит успя отново да поведе в резултата. Дани пусна хубав пас към Тимошчук, който с мощен удар от границата на наказателното поле матира Леман за 2:1.

През втората част Щутгарт бе по-активният тим на терена, но гостите така и не успяха да преодолеят вратаря Малафеев, който спаси удари на Гомес, Манин и Марика. Зенит пък играеше предимно на контраатаки и можеше да вкара трети, решителен гол, но Погребняк пропусна. Така, въпреки тоталния си натиск, Щутгарт не успя да стигне до изравнителен гол и резултатът остана непроменен.

Така действащите шампиони от Зенит си осигуриха гол аванс преди срещата реванш през следващата седмица.