1. Novsport
  2. Фен Зона
  3. Румъния, подобно на България, се опитва да забрани онлайн залозите

Румъния, подобно на България, се опитва да забрани онлайн залозите

Евросъюза обаче отказва подобни рестриктивни мерки

Румъния, подобно на България, се опитва да забрани онлайн залозите

Европейската комисия изрази съмнение, че новият закон за онлайн хазарта, който Румъния се опитва да наложи, ще бъде приет, пише „Ермегазин”.

Както и в много други стрaни, като например Полша и Румъния, законът за хазарта в Румъния е в процес на ревизия, като северната ни съседка се опитва да приеме правила, според които „се забранява рекламната и търговската дейност на дружества с хазартна цел, които не са регистрирани на територията на Румъния”.

Ген. сек. на Европейската хазартна асоциация Сигрид Лин обаче отбеляза, че „Румъния е третата страна в последните 12 месеца, стремяща се да получи одобрението на Европейската комисия, но както в случая с Дания и Полша, ще трябва да коригира някои от посочените нормативни актове.

Въпреки че подкрепяме желанието на Румъния да регулира онлайн пазара за игри в рамките на своите граници, е важно да се отбележи, от гледна точка на защита на потребителите, че националните политики за хазарта в Европа трябва да бъдат съвместими”, сподели Лин.

Проектът на румънското законодателство бе внесен на 2.06.2010 година и ще бъде разгледан най-късно до 3.11.2010 год. от централата, след което ще трябва да се направят необходимите промени.

България също се опита да наложи промени в Закона за хазарта. В началото на тази година Министерството на финансите предложи няколко промени, с които да се въведат нови правила за регулация, свързани с данъчното облагане, стъпването на нови субекти на пазара и др.

В условията на криза всички държави се опитват да увеличат бюджетните си приходи. А не само България губи от изтичането на средства и съответно данъци от страната, произтичащи от интернет залаганията. Затова и много държави се опитват да забраняват дейността на онлайн операторите.

Зад адресите в мрежата стоят мултимилиардни компании. Те са регистрирани в зони с ниски или почти никакви данъци като Малта, Гибралтар или остров Ман, където данъците са между 0,5% и 2%, при 15% върху оборота в България.

След това действат на територията на целия ЕС, без да се регистрират. Мотивите им са, че след като са взели лиценз от една страна, могат да работят в цялата общност.

Бизнесът на тези оператори се развива отлично през последните години, като България не прави изключение. Според официални данни през 2009 г. от страната ни са изтекли над 1 млрд. лв. от интернет хазарт.

Ако тези средства бяха минали през традиционните оператори, в хазната щяха да влязат 100 млн. лв. при тогавашната ставка на данъка от 10%. Тази година се очаква залаганията от България в мрежата да набъбнат до 1,5 млрд. лв., които също няма да бъдат обложени.