1. Novsport
  2. Фен Зона
  3. ЦСКА показа идейния проект за "зеления стадион", струващ 100 милиона евро

ЦСКА показа идейния проект за "зеления стадион", струващ 100 милиона евро

Архитектите представиха проекта, който няма да излиза и метър извън границите на стария

ЦСКА показа идейния проект за "зеления стадион", струващ 100 милиона евро

ЦСКА представи идейния проект за новия стадион, който да замени вече неизползваемия „Българска армия”, предаде репортер на Novsport.com.  На събитието присъстваха Венци Живков, Мартин Атанасов – управител на „София Билд”, Анди Симънс, който е директор на компанията KSS Architecture and Design (проектант на новия стадион на Тотнъм), и Георги Киров, директор инвестиции и корпоративни консултантски услуги в Colliers International, компанията главен акционер в проекта Тhe Mall Carrefour.

Всички се обединиха около тезата, че строежът на нов стадион ще бъде така наречения „зелен проект”. Съоръжението ще глътне 105 милиона евро по първоначална информация.

В началото думата взе Анди Симънс. Той показа няколко от проектите на KSS, като новият стадион на Тотнъм, „Стамфорд Бридж” на Челси, стадионът на Брайтън и съоръжение в Хайфа. За новия стадион на Тотнъм архитектите направили и проучване сред феновете, за да видят от какво се нуждаят точно. Такова ще има и сред тези на ЦСКА. Архитектите конструирали и козирката на стадиона по такъв начин, че тя едновременно да изолира шума нагоре и да го връща обратно към терена, което създава усещане за повече публика. „Основното в архитектурния дизайн на стадионите е взаимодействието с феновете и отличното отношение към зрителите и техните нужди, отлично състояние на тоалетни, също така да се създаде един комфорт и гостоприемство към виповете и хората, които идват не като фенове в дните, когато няма мачове”, обясни Симънс. „Нека да направим симетрия между най-доброто от изискванията на УЕФА и най-доброто от българските практики в строителството. Да направим нещо, което може да с е самоиздържа и от икономическа гледна точка”, добави той.



Според проекта стадионът ще има различни функции, но всички единодушно отрекоха, че ще има МОЛ, което е големият проблем към момента, най-малкото защото икономически не е изгодно, тъй като търговските площи биха се намирали в зона, неподходяща за търговия.

Другият проблем – паркингът, също нямало да бъде проблем. Георги Киров обясни, че паркингът ще е подземен и няма да бъде засегната зелената площ. Специалистите увериха също, че извън оградите на „Българска армия” няма да се излиза. Те щели да направят този проект по технологията „Лийдс”, в която се отделя голямо внимание на изразходваните ресурси и природосъобразността на проекта.

Има и идея разрушаването на „Българска армия” да стане по нов начин. Старият бетон щял да се натроши и да се използва за алеите около новия. По този начин нямало да се изхвърля всичко през парка и да минават постоянно огромни машини.

Хотел обаче ще има. Той ще бъде създаден за полза от фенове или отбори, които ще играят на този стадион. „Голямо съоръжение вкарва доста интересни мачове и може да се очаква доста хубави отбори, които идват. Те трябва да имат къде да отседнат  и ние ще посрещнем тази нужда. Искаме да добавим спортни зали и спортна клиника, както и спа съоръжения. Комплексът има нужда от малка част поддържащо офиси и търговски площи. Не повече от 5-6% ще са търговски площи от цялото застрояване. Стадионът ще има пресзала, която е много по различна от настоящата. Тя ще е за 200 места и ще има амфитеатрален вид. Паркингът ще развива нуждите на парка и центъра.  Ще има 1000 паркоместа, но много малка част ще обслужват самия стадион или събитията в него, а по-голяма част ще обслужват самия парк. Проектът трябва да бъде екологичен и устойчив.”, заяви директорът на Collers.

 Относно критиките към проекта думата взе Мартин Асенов. „Хаосът, който виждаме тук, ще бъде вкаран под земята. Всички критики са едни изфабрикувани материали на базата на визуална концепция, която ние публикувахме в сайта. Никой досега не се е свързал с нас, за да попита за нашите намерения. Според Обшия градоустройствен план на София всичко, което е от вътрешната страна на оградата на ЦСКА, не се води парк а атракционна част и ние няма да излезем извън нея", заяви шефът на "София Билд".



Накрая хората, занимаващи се проекта, изразиха надежда, ако всичко е наред, до края на годината да започне и изготвянето и на архитектурния план на съоръжението.

 


Техническо описание на стадиона:

Ключови параметри:

                Капацитет – 30,000, УЕФА „Елит”

                Проектиран живот - 60 години

                Клас на безопасност – „Зелен” Наръчник, Издание 2008

                Размер на терена – 68х105 метра

Леснодостъпни седящи места – 180 места за инвалидни колички + 180 места за                         помощници

Ложи и поддържащи части:

                32 бокса за индивидуално наблюдение

                2,500 седящи места с обслужване

                Ложа за 500 души

                Ложа за 400 души

                Ложа за 350 души

                Ложа за 200 души

                Ложа за 150

                50 на 50 разделение мъжки/женски тоалетни

                Кухни

                Съблекални за поддържащия персонал

Оборудване за зрители:

Храна и напитки – 1 кв.м. щанд за всеки 25 зрители

Тоалетни – 80% мъжки 20% женски

Оборудване и площи за играчи и официални лица:

Площи за играчите от двата отбора:

                Помещения за загрявка

                Съблекални

                Душове

                Масажни зали

                Бани

                Тоалетни

                Съблекалня за мениджър на отбор домакин

                Съблекалня за треньор на отбор домакин

                Съблекалня за мениджър на гостуващ отбор

                Съблекалня за треньор на гостуващ отбор

                Тренировъчна зала

Помещения за официални лица:

Съблекални за реферите

Медицински помещения

Помещения за официални делегати

Помещения за извършване на допинг контрол

Паркинг за 300 коли

Помещения за медиите:

                Минимум 50 седящи места за медийни представители

                Кабина за радио коментатори

                Помещения за телевизионните екипи

                Места за разполагане на камери

                Ложи, приемни помещения за медиите

                Зала за пресконференции

                Зони за интервюта

Администрация на клуба:

                Офиси

                Търговски части

                Център за управление на стадиона

                Помещения за стюардите

                Помещения за полиция, спешна помощ

                Помещения за контрол на зрителите

                Помещения за техническия персонал

Осветление:

Минимум 500 lux, средна стойност – 800 lux