2. Фен Зона
  3. Зам. кметът Лорис Мануелян откри финалната фаза на Ариана Аматьорска Лига в Бургас

16 отбора спорят за титлата на уникалния мобилен стадион „Ариана Арена” в центъра на града

Днес започна решителната финална фаза на Ариана Аматьорска Лига 2012 в Бургас. Зам.кметът на община Бургас Лорис Мануелян откри надпреварата и призова отборите към оспорвана, но коректна борба по пътя към финала:

„Днес турнирът на Ариана навлиза в решителна фаза. Сигурен съм, че и през тази година нашият град ще излъчи най-добрите отбори, които ще представят успешно Бургас на големия финален турнир в Пловдив между 6-8 юли. Надявам се да наблюдаваме истински футболен спектакъл през следващите 3 дни“, заяви Лорис Мануелян.

В първия мач от програмата на турнира „Бастун“ победи „Старата школа” с категоричното 5:0. Миналогодишният шампион на Бургас „Силвър Клуб” с Малин Орачев в състава започва защитата на титлата си днес от 19.40 часа с мач срещу „Изгрев”. Шампионът на Ариана в Бургас ще бъде определен тази неделя, измежду 16-те отбора-претенденти за титлата. Всички срещи от финалите ще се играят на уникалния за България мобилен стадион „Ариана Арена”, който е изграден на пл. „Тройката“ в центъра на града.

Близо 1000 непрофесионални футболисти се включиха в квалификациите на Ариана Аматьорска Лига в Бургас между 23-24 юни. След изиграването на всички 80 двубоя от първата фаза, в които аматьорите вкараха 500 гола, бяха определени и 16-те най-добри.

Отборите са разпределени в 4 групи по 4, като първите два от всяка група се класират за директните елиминации в неделя. Малкият финал за 3-то и 4-то място е на 1 юли от 16.20 часа, а големият финал започва в 17.00 часа. Тогава ще станат ясни и двата финалиста от Бургас, които ще се класират за големия финален турнир на Ариана в Пловдив между 6-8 юли.

И през тази година голямата награда за националния шампион на Ариана Аматьорска Лига е демонстративен мач срещу професионалния шампион на България за сезон 2011/2012 г., отборът на „Лудогорец“.

Освен това Ариана създава възможности за още по-голяма изява на талантливите аматьори и връчва специалната награда във всеки град: „талант на турнира“. Най-перспективните млади състезатели са оценявани от официалните спортни лица в края на всеки местен турнир.

Осемте таланта-победители от всеки град, ще се съревновават помежду си на големия финален турнир на Ариана, за титлата „национален талант на Ариана Аматьорска Лига 2012“. Победителят ще прекара пробен период в лагера на „Лудогорец“ и ще се бори за възможността да стане професионален футболист.