Без изненада в Лас Вегас - Верстапен пак е пред всички (ВИДЕО)

Нидерландецът е трети във вечната ранглиста по победи

Осигурилият третата си световна титла във Формула 1 Макс Верстапен не пропусна да спечели и Гран при на Лас Вегас. Това бе 18-и успех на нидерландския пилот на Ред Бул за сезона, въпреки че стартира от втора позиция. Още на първия завой на пистата лидерът в класирането затвори Шарл Льоклер, при което принуди пилота на Ферари да напусне пистата, за да избегне удар. По-късно нидерландецът бе наказан за действието си с 5 секунди, което обаче не направи особено впечатление на шампиона. Това бе 53-а победа в кариерата му, с което той се изравни със Себастиан Фетел и вече е на трето място във вечната ранглиста.

В крайното класиране Льоклер остана на 2.070 секунди зад Фертапен и изпревари само с 29 стотни втория пилот на Ред Бул Серхио Перес. Четвърти завърши французинът Естебан Окон с Алпин, а не пета позиция завърши канадецът Ланс Строл с Астън Мартин. В зоната на точките са още двамата пилоти на Мерцедес Люис Хамилтън и Джордж Ръсел, испанецът Фернандо Алонсо с Астън Мартин и австралиецът Оскар Пиастри с Макларън.

Малко след старта британецът Ландо Норис с Макларън се заби в стената и отпадна от състезанието, като веднага заяви по радиостанцията, че е добре и излезе невредим от болида. Той все пак бе откаран в медицински център, за да се провери състоянието му. На пистата бе пусната кола за сигурност. При подновяването на състезанието имаше контакт и между болидите на Фернандо Алонсо и Валтери Ботас.

В първата част на състезанието имаше разменено лидерство, като на първата позиция се редуваха Ферстапен и Льоклер. В един момент нидерландецът влезе в бокса, но смени само гумите си, а не и увреденото предно крило, за да не губи време.

В 36-ата обиколка Льоклер си върна лидерската позиция, след като изпревари Серхио Перес, който три обиколки по-рано бе излязъл на първо място. Това бе отлично каране за мексиканеца, който не бе в Топ 10 на старта на състезанието.

В края на състезанието Макс Lерстапен се откъсна сам напред и продължи през цялото време да увеличава аванса си, правейки най-бързи обиколки на пистата. В 43-ата обиколка Шарл Льоклер направи грешка и бе изпреварен от Чеко Перес.

Буквално в последния момент Льоклер атакува, изпревари Перес и не позволи на мексиканеца да контраатакува, което му осигури второ място в крайното класиране.

Популярният изпълнител Джъстин Бийбър развя флага за финал на болидите, а след края на състезанието Ферстапен запя големия хит на Елвис Пресли "Вива Лас Вегас".

Ландо Норис: Очаквам битките с Макс