2. Формула 1
  3. Безгрешен Фетел превзе „Силвърстоун”

Безгрешен Фетел превзе „Силвърстоун”

Двойна победа за Ред Бул, Дженсън Бътън остана 6-и

Пилотът на Ред Бул Себастиан Фетел спечели Гран При на Великобритания на легендарната писта „Силвърстоун”. Той стартира от полпозишън и бе безгрешен през всичките 60 обиколки. Това бе втора победа през сезона за младата надежда във Ф1. Втори след него се нареди неговият съотборник в тима на Ред Бул Марк Уебър, а трети остана бразилският ветеран Рубенс Барикело от Браун GP. Съотборникът на бразилеца и лидер в шампионата до момента Дженсън Бътън пък завърши едва на 6-а позиция и записа най-лошото си класиране от началото на сезона.

Започналият от първа позиция Фетел бе начело на колоната след първите 10 обиколки, докато лидерът в подреждането Дженсън Бътън от Браун GP остана едва на 8-о място. Началото бе добро за всички тимове, които предвидиха лошите атмосферни условия. Първите три позиции от квалификациите се запазиха и след старта – Барикело остана втори, а Марк Уебър трети.

След като изминаха първите 20 обиколки на „Силвърстоун”, започнаха и първите влизания в бокса за пилотите, което пък от своя страна доведе до леки промени в подреждането. Все пак Фетел, който реши да не влиза в бокса, запази лидерската си позиция, а Бътън влезе веднъж и се смъкна на 10-о място в колоната. Люис Хамилтън пък се превърна в разочарованието на надпреварата. Пилотът на МакЛарън бе най-бавен в комбинацията на завои на пистата и изоставаше на цели 45 секунди от лидера, заемайки 14-ото място.

Фетел не отстъпи лидерската си позиция и след 30 обиколки на „Силвърстоун” с едно спиране в бокса. Уебър излезе втори, а Барикело остана трети. Влизанията в бокса и за двамата промениха техните места. Последен в бокса влезе пилотът на Ферари Фелипе Маса, това му даде предимство и той излезе на 5-а позиция.

Така времето си минаваше и 10 обиколки преди края Фетел продължаваше да е убедителен лидер, а Бътън пък вече бе 6-и. Уебър и Барикело запазиха местата си в челната тройка, а Фелипе Маса измести Нико Розберг от 4-ото място. Междувременно Бурде отпадна след инцидент с Ковалайнден, който също не успя да продължи състезанието, заради прекалено големите щети върху болида му.

Така подреждането в топ 6 не се промени в последните обиколки и Ред Бул записа двойна победа на „Силвърстоун” – Фетел спечели състезанието, а Уебър остана втори. На почетната стълбица се нареди и Рубенс Барикело, а неговият съотборник в Браун GP Дженсън Бътън записа най-лошото си класиране през този сезон, завършвайки на 6-а позиция.

Ето и крайното подреждане, след днешното състезание на пистата "Силвърстоун", във Великобритания:

1. Себастиан Фетел – (Ред Бул) (две спирания)
2. Марк Уебър – (Ред Бул) (две спирания)