2. Формула 1
  3. Фетел грабна победата в Канада (СНИМКИ+КЛАСИРАНЕ)

Фетел грабна победата в Канада (СНИМКИ+КЛАСИРАНЕ)

Поведе с точка на Хамилтън

Себастиан Фетел се представи блестящо в Гран При на Канада. Пилотът на Ферари успя да спечели състезанието на "Жил Вилньов" и сложи край на поредицата от три поредни победи на Люис Хамилтън и Мерцедес на пистата, носеща името на бившия канадски пилот от Формула 1.

Германецът бе безупречен в седмия кръг от сезон 2018. Фетел стартира от първа позиция и удържа лидерството. Пилотът на Ферари в нито един момент не остави на конкурентите дори да мечтаят за победата. А тя стана още по-сладка заради петото място на Хамилтън.

Британецът взе само 10 точки и по този начин сдаде и лидерството в генералното класиране. След състезанието в Монреал на първото място вече е Себастиан Фетел със 121 точки. Хамилтън изостава само с една - 120.

Успехът днес на 30-годишния Фетел, който е едва втора за него в Канада, бе под №50 в кариерата му. Германецът изостава само на победа от легендарния Ален Прост.

На старта поведе Фетел, пред Ботас и Верстапен, който се опита да изпревари Валтери, но не успя. Рикиардо мина пред Райконен и се нареди 5-и. По назад Строл и Хартли се удариха и предизвикаха тежък инцидент. на завои 5 и 6. Това доведе до излизането на колата за сигурност. Ериксон и Вандоорн използваха този период да минат през бокса за смяна на гуми.

При рестарта в 5-ата обиколка Фетел запази лидерството, следван от Ботас, Верстапен, Хамилтън, Рикиардо и Кими. По-назад в колоната Перес се удари със Сайнц, след което Серхио се завъртя и загуби много позиции. Сайнц бе 9-и, зад Окон и Хюлкенберг. Хамилтън се оплака от загуба на мощност, като британецът започна да изостава от Верстапен.

Перес влезе в бокса за смяна на гуми и постави суперсофт, като се върна последен на пистата. Две обиколки по-късно и Окон спря в пита за нов комплект супермеки гуми. Отпред Фетел се откъсна на 4 сек пред Ботас, а Макс изостана на 3.5 сек от Валтери. Хамилтън пък бе на повече от 2 сек зад холандеца и бе притискан от Рикиардо. Пилотите на Рено Хюлкенберг и Сайнц също минаха през бокса и се върнаха на пистата пред Окон.

В 17-ата обиколка Верстапен и Хамилтън влязоха в бокса за нови гуми суперсофт. Тур по-късно Даниел също мина през пита за суперсофт, като австралиецът се върна пред Люис. Първите трима Фетел, Ботас и Райконен още не бяха спирали в бокса, но постигаха по-добри времена от тези, които го направиха в челото. Фетел поддържаше преднина от около 4 сек пред Ботас.

В 33-ата обиколка Райконен спря в бокса за супрсофт гуми и се върна малко зад Хамилтън на 6-а позиция. В 36-ата и Ботас сложи нови гуми суперсофт и се върна на 2-и. В следващата обиколка Фетел също мина през пита за суперсофт и се върна спокойно начело с аванс от 5.7 сек. Верстапен бе 3-и зад тях, следван от Рикиардо, Хамилтън и Кими. Състезанието завърши за Алонсо в 42-ата обиколка. Испанецът се прибра в бокса с повреда в изпускателната система в своята Гран при номер 300.

В челото Ботас намали преднината на Фетел до 3.5 сек само за няколко обиколки, но в 56-ата допусна грешка при изпреварването на Сайнц с обиколка и загуби над 2 секунди. По-назад Райконен с много по-новите си гуми не можеше да притисне Хамилтън и пилотите на Ред Бул.

До финала Хамилтън се опита да притисне Рикиардо в битката за 4-ото място, но не успя да го изпревари. Така Фетел спечели и поведе отново в шампионата с 1 точки пред Хамилтън, който остана пети. Ботас и Верстапен останаха 2-и и 3-и. Най-добри от останалите бяха Хюлкенберг и Сайнц с Рено.