2. Формула 1
  3. Хаас обжалва Гран при на САЩ

Хаас обжалва Гран при на САЩ

Американският тим иска наказания за някои пилоти за скъсяване на трасето

Отборът на Хаас иска резултатите от Гран При на САЩ във Формула 1 да бъдат преразгледани, информират източници от падока на шампионата.

Претенциите на американския тим се базират на кадри от състезанието в Остин, на които ясно се вижда, че доста пилоти са съкращавали шестия завой, но това не е отчетено от стюардите. Единствено пилотът на Уилямс Алекс Албон бе наказан с 5 секунди в хода на самото състезание заради твърде много излизания извън границите на пистата.

Тайландецът бе разследван и за потенциално съкращаване на пистата на въпросния шести завой. Комисарите обаче заявиха, че на база кадрите, с които разполагат, които не включват тези от камерите за наблюдение, няма достатъчно ясни доказателства, които да доказват нарушенията на Албон.

Освен пилотът на Уилямс други заподозрени пилот за скъсяването многократно на шестия завой са Серхио Перес, Ланс Строл и Логан Сарджънт. В крайното класиране на състезанието Перес бе класиран четвърти, Строл - седми, Албон - девети и Сарджънт - десети.

На 11-то място пък остана пилотът на Хаас Нико Хюлкенберг, който финишира на само 1.906 секунди зад Сарджънт. Евентуални наказания на Перес, Строл, Албон и Сарджънт могат да изкачат германеца до седмото място, с което той би спечелил шест много важни за Хаас точки. В момента американският тим е последен в конструкторския шампион с 12 точки, а на 4 пред него са Алфа Таури и Алфа Ромео, които имат по 16 пункта в своите активи.

Процедурата за преразглеждане на резултатите изисква от отбора, който я е поискал да предостави „нови и съществени доказателства, които не са били на разположение на стюардите при взимането на оригиналното решение“. Това трябва да се случи в 14-дневен срок след завършека на съответното състезание, като Хаас отговаря на това условие.

Дали доказателствата, които американският тим ще предостави отговарят на изискването към тях ще бъде преценено от стюардите на Гран При на САЩ. Очаква се те да проведат своето онлайн заседание следващата седмица. След него ще стане ясно дали ще се стигне до нов анализ на Гран При на САЩ, или не.

Пиастри: Това бе най-добрият успех в кариерата ми