3. Хамилтън спечели битката за Канада пред 90 000 зрители

Хамилтън спечели битката за Канада пред 90 000 зрители

Втора поредна победа за Люис и втори двоен успех за "сребърните стрели"

Втора поредна победа постигна тимът на Макларън през сезон 2010 във Формула 1.

„Сребърните стрели” взеха битката за Гран при на Канада, след като Люис Хамилтън видя първи карирания флаг на легендарната писта „Жил Вилньов” в Монреал. Това бе втори успех за световния шампион от 2008-а, след като в края на месец май триумфира в Истанбул. Люис стартира пръв днес и след битка с Дженсън Бътън, Фернандо Алонсо и двата Ред Була на Себастиан Фетел и Марк Уебър, завърши 1-и в крайното класиране.

Втори остана Дженсън Бътън, който бе и зад своя съотборник на 30-и миналия месец в Гран при на Турция, а на почетната стълбица се качи и Фернандо Алонсо от Ферари. Фетел и Уебър допълват първите пет, а точки взеха още Нико Розберг, Роберт Кубица, Себастиян Буеми, Витантони Лиуци и Адриан Сутил.

Хамилтън вече е лидер в генералното класиране с 109 точки, с три повече от Бътън, а Уебър има 103.

Пръв на легендарната писта „Жил Вилньов” стартира пилотът на Макларън Люис Хамилтън, който взе полпозишъна вчера в квалификацията. Втори след него трябваше да потегли лидерът в генералното подреждане Марк Уебър с Ред Бул, но австралиецът смени скоростна кутия и бе наказан с 5 места на старта. Така Себастиан Фетел тръгна втори, а след него бяха Фернандо Алонсои действащият световен шампион Дженсън Бътън.

Стартът бе спокоен и Хамилтън поведе колоната. Уебър от 7-а позиция се изстреля на 5-а, докато Де ла Роса, изненадата от вчера Лиуци и Маса имаха проблеми, и трябваше да посетят бокса. Кобаяши стартира много добре, но се удари в „Стената на шампионите” и отпадна.

Още в 7-ата обиколка обаче двата болида на Макларън влезнаха в бокса, за да сменят гумите си „супер софт” с „интермидиум”. Така след 12 тура двамата пилоти на Ред Бул Фетел и Уебър заеха лидерските позиции. Трети бе Буеми, следван от Алонсо и Хамилтън.

Последва обаче загуба на скорост на двата Ред Була, от която се възползва Хамилтън. След 22 обиколки Люис бе лидер, а зад него бяха Алонсо, Бътън, Фетел и Уебър. 7-кратният световен шампион Михаел Шумахер на два пъти посети „пит-стопа”, което го отведе на 12-а позиция. 5 обиколки по-късно Хамилтън за втори път влезе в бокса. Това прати на лидерската позиция Алонсо.

След още няколко тура обаче и испанецът зареди гориво, и смени гуми, като колоната поведе Уебър. Австралиецът имаше и удобна преднина пред Хамилтън – около 10 секунди. Постепенно болидът на англичанина започна да върви много по-бързо от този на Марк и разликата между двамата започна да се топи. 25 обиколки преди края тя бе 3,6 секунди.

В 50-ия тур Хамилтън направи страхотна маневра на старт-финалната права и изпревари лидера в генералното класиране Уебър. Малко по-късно пилотът на Ред Бул най-после влезе в „пита”, излизайки от него на 5-а позиция.

В 56-ата обиколка Бътън се възползва от минимално невнимание на Алонсо и излезе втори, зад съотборника си Хамилтън. В средата на таблицата се заформи доста любопитна борба между Маса и Шумахер. Двамата обаче се удариха, след което Фелипе бе принуден да смени носа на болида си.

Пръв карирания флаг видя Люис Хамилтън, а Дженсън Бътън оформи двойната победа на „сребърните стрели”. На почетната стълбица се качи и Фернандо Алонсо с Ферари. Фетел и Уебър финишираха 4-и и 5-и.

Състезанието бе видяно от 90 000 зрители, които бяха по трибуните на пистата "Жил Вилньов".